poniedziałek, 16 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Bój o milion!

Bój o milion!

Bój o milion!
Data publikacji: 2015-07-20 11:14
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:19
Wywietleń: 248 2917

Kamień Pomorski. Przegrana w sądach administracyjnych wszystkich instancji. Widmo rozbiórki domu i wreszcie niespotykana w historii gminy Kamień Pomorski kwota odszkodowania – tak rysuje się historia związana z pewną urzędniczą decyzją, wydaną w 1998 roku. Jej bohaterami są państwo Wróblowie, którzy skarżą gminę o milion złotych i złożyli kasację w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie.

O tym, że wybudowany w 1999 r. roku dom przy ulicy Mieszka w Kamieniu Pomorskim powstał w sprzeczności z zapisami prawa budowlanego, dowiedzieli się po latach. W 2008 roku mieszkająca po sąsiedzku z rodziną Wróblów – Lidia Konieczna planowała rozbudować budynek gospodarczy, znajdujący się na jej posesji. Sąsiedzi nie zgodzili się na to. Więc kobieta złożyła do Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie skargę, wskazując, że dom państwa Wróblów stoi w niewłaściwej odległości od jej działki. A na dodatek okna w budynku są zbyt blisko jej domu. Urzędnicy uznali rację skarżącej i unieważnili pozwolenie na budowę.

Państwo Wróblowie nie dali za wygraną. Zaskarżyli decyzję do Sądu Administracyjnego w Szczecinie. Ostatecznie ten oddalił w 2013 skargę rodziny. Po decyzji NSA, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Kamieniu wydał stanowisko, z którego wynika, że budynek mieszkalny z oknami nie może stać bliżej drugiej nieruchomości niż cztery metry. Konieczne jest także: wstawienie luksferów traktowanych jak cegła ceramiczna lub rozbiórka domu.

Widmo rozbiórki


Państwo Wróblowie nie zdecydowali się na zamurowanie okien i drzwi wejściowych. Uznali, że obiekt straci na wartości, a i tak nie ma gwarancji, czy po wykonaniu tej operacji, będzie w ogóle spełniał funkcje mieszkalne. Odwołali się więc od decyzji inspektora powiatowego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. Ten jednak nie uchylił decyzji nadzoru budowlanego, ale nakazał rozbiórkę, która w jego ocenie jest zgodna z przepisami prawa budowlanego. Rodzina odwołała się więc do NSA. Złożyła też pozew cywilny przeciwko gminie Kamień z żądaniem odszkodowania opiewającego na kwotę miliona złotych. ©℗

Tekst i fot. Marzena DOMARADZKA

Podpis:

O tym, że wybudowany w 1999 r. roku dom powstał w sprzeczności z zapisami prawa budowlanego właściciele dowiedzieli się po latach. Czy teraz będą musieli go rozebrać?

Więcej w środowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z 24 czerwca 2015 roku.

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej