czwartek, 22 marca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Bój o milion!

Bój o milion!

Bój o milion!
Data publikacji: 2015-07-20 11:14
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:05
Wywietleń: 289 2917

Kamień Pomorski. Przegrana w sądach administracyjnych wszystkich instancji. Widmo rozbiórki domu i wreszcie niespotykana w historii gminy Kamień Pomorski kwota odszkodowania – tak rysuje się historia związana z pewną urzędniczą decyzją, wydaną w 1998 roku. Jej bohaterami są państwo Wróblowie, którzy skarżą gminę o milion złotych i złożyli kasację w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie.

O tym, że wybudowany w 1999 r. roku dom przy ulicy Mieszka w Kamieniu Pomorskim powstał w sprzeczności z zapisami prawa budowlanego, dowiedzieli się po latach. W 2008 roku mieszkająca po sąsiedzku z rodziną Wróblów – Lidia Konieczna planowała rozbudować budynek gospodarczy, znajdujący się na jej posesji. Sąsiedzi nie zgodzili się na to. Więc kobieta złożyła do Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie skargę, wskazując, że dom państwa Wróblów stoi w niewłaściwej odległości od jej działki. A na dodatek okna w budynku są zbyt blisko jej domu. Urzędnicy uznali rację skarżącej i unieważnili pozwolenie na budowę.

Państwo Wróblowie nie dali za wygraną. Zaskarżyli decyzję do Sądu Administracyjnego w Szczecinie. Ostatecznie ten oddalił w 2013 skargę rodziny. Po decyzji NSA, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Kamieniu wydał stanowisko, z którego wynika, że budynek mieszkalny z oknami nie może stać bliżej drugiej nieruchomości niż cztery metry. Konieczne jest także: wstawienie luksferów traktowanych jak cegła ceramiczna lub rozbiórka domu.

Widmo rozbiórki


Państwo Wróblowie nie zdecydowali się na zamurowanie okien i drzwi wejściowych. Uznali, że obiekt straci na wartości, a i tak nie ma gwarancji, czy po wykonaniu tej operacji, będzie w ogóle spełniał funkcje mieszkalne. Odwołali się więc od decyzji inspektora powiatowego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. Ten jednak nie uchylił decyzji nadzoru budowlanego, ale nakazał rozbiórkę, która w jego ocenie jest zgodna z przepisami prawa budowlanego. Rodzina odwołała się więc do NSA. Złożyła też pozew cywilny przeciwko gminie Kamień z żądaniem odszkodowania opiewającego na kwotę miliona złotych. ©℗

Tekst i fot. Marzena DOMARADZKA

Podpis:

O tym, że wybudowany w 1999 r. roku dom powstał w sprzeczności z zapisami prawa budowlanego właściciele dowiedzieli się po latach. Czy teraz będą musieli go rozebrać?

Więcej w środowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z 24 czerwca 2015 roku.

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanny utopione
Panie świętowały Dzień Kobiet na sportowo
Protest przeciwko wojnom
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy