środa, 18 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Bez starych drzew piękniejszy Szczecin?

Bez starych drzew piękniejszy Szczecin?

Data publikacji: 2015-07-20 11:15
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:20
Wywietleń: 223 3766

Miasto w tym roku rusza z programem „Zielonych przedogródków Szczecina". Nie bez przeszkód. Na realizację przedsięwzięcia potrzeba przynajmniej 10-krotnie więcej pieniędzy niż zakładano. Poza tym ujednolicenie zieleni na frontach kamienic - jak przestrzega architekt miasta - może oznaczać zagładę drzew już tam rosnących. Rewitalizacja zieleni przez zniszczenie?

Przedogródki to zieleńce na frontach kamienic. Niegdyś reprezentacyjne, a w ostatnich dziesięcioleciach totalnie zaniedbane i zdewastowane. Stąd miejski program ich rewitalizacji, kierowany do wspólnot mieszkaniowych z reprezentacyjnych rejonów miasta. Narzucający estetyczną jakość, poprzez spójność wykonania i zagospodarowania. W zamian gwarantujący zwrot w wysokości 75 procent poniesionych nakładów.
Rzecz w tym, że wspólnoty dysponują nieruchomościami wyznaczonymi głównie na obrysie budynków. Przystępując do programu „Zielonych przedogródków Szczecina" muszą inwestować fundusze w nieswoją nieruchomość (miejski grunt). Potem już w całości z własnych środków go utrzymywać.

Stąd zainteresowanie przystąpieniem do tegoż programu jest niewielkie: napłynęło 9 projektów. Przy tym wartość realizacji wszystkich oszacowana na ok. 1 milion złotych. Gdy budżet programu to ledwie 100 tys. zł.

Jakby tych kłopotów było mało, pojawił się kolejny. Co przyznał - już podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia komisji ds. budownictwa i mieszkalnictwa RM - architekt miasta Jarosław Bondar:
- Mamy problem: perspektywę wycinki drzew rosnących między chodnikiem a elewacją budynku. Chodzi o nowe przepisy przeciwpożarowe, z których wynika, że w tej przestrzeni nie może być nic trwałego, co ma ponad 3 metry wysokości.

To głównie przypadkowe nasadzenia, o niskiej wartości kompozycyjnej - twierdzi architekt miasta. O wartości dendrologicznej i klimatycznej wiekowych drzew - nie wspominając. ©℗

Więcej czytaj w „Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Arleta NALEWAJKO

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi