poniedziałek, 19 lutego 2018.
Strona główna > Wiadomości > Bez starych drzew piękniejszy Szczecin?

Bez starych drzew piękniejszy Szczecin?

Data publikacji: 2015-07-20 11:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:06
Wywietleń: 266 3766

Miasto w tym roku rusza z programem „Zielonych przedogródków Szczecina". Nie bez przeszkód. Na realizację przedsięwzięcia potrzeba przynajmniej 10-krotnie więcej pieniędzy niż zakładano. Poza tym ujednolicenie zieleni na frontach kamienic - jak przestrzega architekt miasta - może oznaczać zagładę drzew już tam rosnących. Rewitalizacja zieleni przez zniszczenie?

Przedogródki to zieleńce na frontach kamienic. Niegdyś reprezentacyjne, a w ostatnich dziesięcioleciach totalnie zaniedbane i zdewastowane. Stąd miejski program ich rewitalizacji, kierowany do wspólnot mieszkaniowych z reprezentacyjnych rejonów miasta. Narzucający estetyczną jakość, poprzez spójność wykonania i zagospodarowania. W zamian gwarantujący zwrot w wysokości 75 procent poniesionych nakładów.
Rzecz w tym, że wspólnoty dysponują nieruchomościami wyznaczonymi głównie na obrysie budynków. Przystępując do programu „Zielonych przedogródków Szczecina" muszą inwestować fundusze w nieswoją nieruchomość (miejski grunt). Potem już w całości z własnych środków go utrzymywać.

Stąd zainteresowanie przystąpieniem do tegoż programu jest niewielkie: napłynęło 9 projektów. Przy tym wartość realizacji wszystkich oszacowana na ok. 1 milion złotych. Gdy budżet programu to ledwie 100 tys. zł.

Jakby tych kłopotów było mało, pojawił się kolejny. Co przyznał - już podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia komisji ds. budownictwa i mieszkalnictwa RM - architekt miasta Jarosław Bondar:
- Mamy problem: perspektywę wycinki drzew rosnących między chodnikiem a elewacją budynku. Chodzi o nowe przepisy przeciwpożarowe, z których wynika, że w tej przestrzeni nie może być nic trwałego, co ma ponad 3 metry wysokości.

To głównie przypadkowe nasadzenia, o niskiej wartości kompozycyjnej - twierdzi architekt miasta. O wartości dendrologicznej i klimatycznej wiekowych drzew - nie wspominając. ©℗

Więcej czytaj w „Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Arleta NALEWAJKO

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jak żyło się w powojennym Szczecinie
Morsy na kąpielisku Głębokie
Dawny Szczecin
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy