czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Atrakcyjna Baba Wielkanocna

Atrakcyjna Baba Wielkanocna

Atrakcyjna Baba Wielkanocna
Data publikacji: 2016-03-20 17:05
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:39
Wywietleń: 1236 124198

Niedziela Palmowa jest obchodzona w kościele katolickim na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy - rozpoczyna Wielki Tydzień – czas przygotowań do Świąt Paschalnych. Z tej okazji w Łobzie odbyła się największa na Pomorzu Zachodnim impreza folklorystyczna - XII Łobeska Baba Wielkanocna - festyn, który nawiązuje do tradycji świątecznych przywiezionych przed laty z różnych regionów, dziś mocno zakorzenionych w małej ojczyźnie.

Przez cały dzień było gwarnie, wesoło i kolorowo. Przyjechali goście spoza regionu. Po mszy świętej w kościele parafialnym i poświeceniu palm, ulicami miasta przeszedł barwny korowód do hali sportowo-widowiskowej. Otwarcia Jarmarku Wielkanocnego i przeglądu zespołów ludowych dokonali: starosta Paweł Marek i burmistrz Piotr Ćwikła. Sala pękała w szwach. Blisko 90 stoisk handlowych oferowało produkty, których w marketach się nie widzi, bo wszystkie powstały na podstawie przepisów naszych babć.

W gronie obecnych byli goście honorowi: Halina Szymańska, z-ca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Jarosław Rzepa, wicemarszałek województwa. Komisji konkursowej przewodniczył prof. Bogdan Matławski.

Na estradzie wystąpiły cztery zespoły pieśni i tańca, sześć kapel, trzech solistów. Rozstrzygnięto sześć konkursów tematycznych - ocenie poddano wypieki i wyroby wielkanocne, rękodzieła, oraz 29 przepięknych palm.

Łobeska Baba Wielkanocna jest owocem współpracy starostwa powiatowego z samorządami gmin oraz współpracy m .in. z Domem Kultury, Zamkiem Książąt Pomorskich, Muzeum Narodowym. Patronat nad imprezą sprawowali: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Wojewoda Zachodniopomorski. „Kurier Szczeciński” jest patronem medialnym „Baby” od pierwszej edycji.

Tekst i fot. (cz.b.)

Na zdjęciach: Łobeska Baba Wielkanocna od zawsze cieszy się powodzeniem.   

Atrakcyjna Baba Wielkanocna Atrakcyjna Baba Wielkanocna Atrakcyjna Baba Wielkanocna

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi