czwartek, 23 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Zatrzymano zamachowca z Brukseli?

Zatrzymano zamachowca z Brukseli? (akt. 1)

Zatrzymano zamachowca z Brukseli?
Data publikacji: 2016-03-23 12:30
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:48
Wywietleń: 1174 125541

Drugi zamachowiec samobójca odpowiedzialny za przeprowadzenie wtorkowych zamachów na brukselskie lotnisko został w środę zidentyfikowany jako Najim Laachraoui, poszukiwany wcześniej w związku z ubiegłorocznymi zamachami terrorystycznymi w Paryżu.

Informację taką podały belgijskie media powołujące się na źródła policyjne. Francuski dziennik "Le Monde" poinformował, że Laachraoui został zidentyfikowany dzięki śladom DNA. Na udostępnionym przez policję zdjęciu z lotniskowego monitoringu jest to mężczyzna po lewej stronie, pchający wózek z walizką. Mężczyzna pośrodku zdjęcia został przez policję zidentyfikowany wcześniej jako drugi zamachowiec samobójca Ibrahim El Bakraoui. Obaj zdetonowali w hali odpraw brukselskiego lotniska ukryte w bagażach ładunki wybuchowe, które zabiły 12 osób.

Władze uważają, że trzeci mężczyzna ze zdjęcia, noszący ciemny kapelusz, nie zdetonował swojej bomby i opuścił lotnisko po dwóch eksplozjach. Jest teraz poszukiwany przez policję. Brat Ibrahima - Khalid El Bakraoui wysadził się we wtorek rano w powietrze w metrze na stacji metra Maelbeek, w pobliżu siedzib unijnych instytucji. W tym zamachu zginęło 20 osób.

Policja jest zdania, że Najim Laachraoui, używając pseudonimu, wynajął w ubiegłym roku dom pod Namur w południowej Belgii, gdzie dżihadyści opracowali zamachy przeprowadzone 13 listopada w Paryżu, w których zginęło 130 osób. Ślady jego DNA znaleziono także w wykorzystywanym przez terrorystów mieszkaniu w brukselskiej dzielnicy Schaerbeek oraz na materiałach wybuchowych użytych podczas paryskich ataków. AFP pisze, że mężczyzna mógł być konstruktorem pasów z ładunkami wybuchowymi zdetonowanymi przez zamachowców samobójców w Paryżu. Był w bliskim kontakcie z Mohamedem Belkaidem, który został zastrzelony 15 marca przez policję podczas rewizji w jednym z mieszkań w Brukseli i który również - zdaniem śledczych - brał udział w przygotowywaniu i przeprowadzeniu paryskich ataków.

W lutym 2013 r. Laachraoui wyjechał do Syrii, co sugeruje jego związki z Państwem Islamskim, które przyznało się do paryskich zamachów, a także do zamachów w Brukseli. (pap)

 

Wcześniejsza informacja:

Oficjalnego potwierdzenia jeszcze nie ma, ale według światowych mediów policji udało się zatrzymać jedną z osób odpowiedzialnych za wtorkowe zamachy w Brukseli. To Najim Laachraou, jeden z najbliższych współpracowników Salaha Abdeslama, koordynatora zamachów w Paryżu - poinformowała gazeta "La Darniere Heure"! Według ustaleń gazety jest on niedoszłym zamachowcem-samobójcą, któremu udało się uciec z brukselskiego lotniska. Mężczyzna został aresztowany w Anderlecht pod Brukselą. Dwaj pozostali zamachowcy wysadzili się na lotnisku i stacji metra.

Zatrzymany mężczyzna był od kilku miesięcy poszukiwany przez policję. Wynajął dom w południowej Belgii, gdzie dżihadyści opracowali zamachy przeprowadzone 13 listopada w Paryżu. Wtedy zginęło 130 osób.

Najim Laachraoui uważany jest za jednego ze specjalistów Państwa Islamskiego od ładunków wybuchowych. Ślady jego DNA odkryto na materiałach, które zostały użyte przez terrorystów w czasie ataków w Paryżu.

Na zdj.: Nie tylko belgijscy policjanci, ale i żołnierze kontrolowali wczoraj ulice Belgii.

Fot. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Komentarze

"Pretensje" do garbatego... ze ma proste dzieci ! !
DUZA, bardzo duza wiekszosc Zachodniego Spoleczenstwa jest jeszcze tak "NAIWNA" ze nie dziw ze IS-lam to wykorzystuje... i ze sie dzieje "TO CO SIE DZIEJE"... i to w bardzo wielu dziedzinach ! Jak Ich az tylu PO-przyjmowali do siebie wg. zasady ze Im trzeba PO-moc, PO-mimo ze ich Afryka jest kilka razy wieksza od Europy (!) to maja teraz to co maja, czyli..."wolnosc Tomku w swoim domku" !!
2016-03-24 11:49:17
Jarun
Jak się otwiera dom i zaprasza wszystkich - to potem niech nie krzyczą, że im chatę zdemolowali. Zachód i USA rozpętali wojnę z Arabami to niech teraz ponoszą konsekwencje zaprowadzania demokracji. Społeczeństwo i rządy państw zachodnich mogą przeciwstawić się terroryzmowi np. organizując Parady Miłości.
2016-03-23 16:56:15
Oko za oko
Od kilku miesięcy poszukiwany, a spokojnie wynajmuje sobie dom. Ale skoro w Belgii co trzeci mieszkaniec wygląda jak terroryści uwiecznienie na monitoringu, to nie ma się co dziwić.
2016-03-23 13:09:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny