sobota, 25 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Zaskakujący sojusz polskiego rządu

Zaskakujący sojusz polskiego rządu

Zaskakujący sojusz polskiego rządu
Data publikacji: 2016-01-03 21:57
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:48
Wywietleń: 1690 85140

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla Reutera szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział, że Polska jest skłonna do kompromisu w rozmowach z W. Brytanią na temat europejskich imigrantów w zamian za wsparcie ws. zwiększenia obecności NATO w Europie Środkowej.

Polska może być otwarta na negocjacje w sprawie żądań Londynu dotyczących ograniczenia w Wielkiej Brytanii praw imigrantów z Unii Europejskiej, jeśli Londyn pomoże jej zwiększyć obecność NATO w Europie Środkowej - relacjonuje Reuters.

Agencja przypomina, że Polska jest w UE jednym z najbardziej kategorycznych krytyków propozycji premiera Davida Camerona dotyczących ograniczenia świadczeń dla imigrantów z krajów unijnych; kwestia ta jest jednym z tematów rozmów, jakie Londyn prowadzi z UE w ramach starań o renegocjację warunków, na jakich Wielka Brytania przynależy do Unii.

W roku 2016 lub 2017 ma się w Wielkiej Brytanii odbyć referendum, w którym Brytyjczycy zdecydują o ewentualnym wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE. W nadziei na przekonanie swych wyborców do pozostania w Unii Cameron zabiega w UE o ustępstwa, między innymi dotyczące swobody przemieszczania się obywateli państw unijnych i brytyjskich świadczeń dla pracowników z UE.

Jak dotąd Warszawa nie zgadzała się na ograniczenie świadczeń dla Polaków pracujących na Wyspach - przypomina Reuters. "Jednak konserwatywny rząd (Beaty) Szydło chce uzyskać dyplomatyczne zwycięstwo podczas szczytu NATO, który ma się odbyć w lipcu w Warszawie". "Waszczykowski powiedział, że te dwie kwestie dyskutowane są w tandemie" - podaje agencja.

"Pytany o to, czy Wielka Brytania może zaoferować coś Polsce, by zmiękczyć jej sprzeciw wobec propozycji Camerona, Waszczykowski powiedział: <<Oczywiście. Wielka Brytania może zaoferować coś Polsce w kwestii międzynarodowego bezpieczeństwa>>" - pisze Reuters.

"Wciąż uważamy się za członków NATO drugiej kategorii, ponieważ w Europie Środkowej (...) nie ma znaczących sił sojuszu lub instalacji obronnych, co daje Rosjanom wymówkę do rozgrywania tego regionu" - powiedział Waszczykowski.

Dodał: „Wielka Brytania mogłaby wesprzeć nasze oczekiwania dotyczące wojskowej obecności Sojuszu na polskim terytorium".

Relacjonując rozmowę z szefem polskiego MSZ, Reuters pisze dalej: "Waszczykowski powiedział, że Polska chce wyrównać konsekwencje wszelkich cięć osłon dla polskich obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii, planując comiesięczne wypłaty gotówki dla rodzin z dziećmi, w nadziei na to, ze polscy pracownicy zostaną w kraju zamiast emigrować".

"Wiemy, że brytyjski system opieki socjalnej jest bardzo rozbudowany i może nie unieść (kosztów osłon dla imigrantów). A zatem zajmujemy się tą kwestią, zwiększając nasze osłony socjalne, i chcemy też podnieść pensje w Polsce" - powiedział Waszczykowski. (pap)

Fot. DARIUSZ GORAJSKI

 

Komentarze

Observer raz jeszcze,
Odp. do wpisu dom ! Co boisz sie prawdy... ktora "koli i boli"...??
2016-01-05 02:25:56
dom
Do Observer: dobrze bo Tobie te majtki chyba przeszkadzaja! a korekta systemu socjalnego w Angli to nie Twoja sprawa i Pana ministra Waszczykowskiego.
2016-01-04 13:37:42
No to
Dla Polski bazy NATO a Polacy w GB to dla Pana ministra bez znaczenia
2016-01-04 11:24:12
Pracujacy,
Odp. do Zdrady...! Kto tu poniza pracujacych i placacych Podatki...? Tak Pan Cameron jak i Pan Waszczykowski reaguja na tzw. nierobow, cwaniakow i kombinatorow tak meskich jak i damskich...probujacych i wykorzystujacych Angielski System Socjalny i jego rozne formy wielomiesiecznych czy wieloletnich... zapomog i zasilkow ! !
2016-01-04 10:50:13
Oko
Panie Waszczykowski ! Polsce potrzebne NATO .....ha ha. Nie wypada aby Polak tak mowil o Polakach !!!
2016-01-04 10:45:24
Observer,
A z jakiej racji Wielka Brytania ma wogole utrzymywac tak tych cudzoziemcow... jak i tych Polakow... ktorym i tam w Angli nie chce sie pracowac i latami wykorzystuja tamtejszy System Socjalny ? Kiepskiej "tancerce / tancerzowi" to i majtki w kroku przeskadzaja ! !
2016-01-04 10:32:37
Zdrada
Ten Pan Waszczykowski niech nie wypowiada się obywateli którzy z nim nic nie maja wspólnego. Niech nie poniża polaków którzy pracuja w UE. Niech dba o drugi drób.
2016-01-04 02:58:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi