sobota, 18 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Zagoić bolesną przeszłość

Zagoić bolesną przeszłość

Zagoić bolesną przeszłość
Data publikacji: 2015-11-02 19:58
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:35
Wywietleń: 1065 35052

Od wielu lat przyczyną sporów w relacjach Korei Południowej i Japonii pozostaje kwestia "comfort women", czyli "kobiet do towarzystwa" z krajów pod japońską okupacją, zmuszanych do prostytucji przez japońskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.

Japonia stoi na stanowisku, że kwestię rekompensat dla wielu Koreanek, w sensie prawnym reguluje japońsko-koreański traktat pokojowy z 1965 roku, a rząd w Tokio wystosował już formalne przeprosiny w 1993 roku.

W poniedziałek prezydent Korei Południowej Park Geun Hie i premier Japonii Shinzo Abe uzgodnili, że będą starali się wkrótce zakończyć historyczny spór o tzw. comfort women i "zagoić bolesną przeszłość". Obecnie władze japońskie obawiają się, że kolejne kroki do pojednania nie skłonią Seulu do zamknięcia tego rozdziału historii - pisze agencja Reutera. 

- Jeśli chodzi o kwestię tzw. kobiet do towarzystwa, uważam, że nie powinniśmy zrzucać trudności na przyszłe pokolenia, lecz starać się zbudować relacje zorientowane na przyszłość i współpracę - oświadczył Abe. Przypomniał, że w tym roku obchodzona jest 50. rocznica normalizacji stosunków między Japonią i Koreą Południową. (pap)

 

Na zdjęciu: Spotkaniu polityków towarzyszyły protesty. Ich uczestnicy, próbujący wedrzeć się do seulskiego pałacu prezydenckiego, domagali się od Japonii m.in. kolejnych przeprosin.

 Fot. EPA/YANG JI-WOONG

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi