poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Z Rumcajsem do Czeskiego Raju

Z Rumcajsem do Czeskiego Raju

Z Rumcajsem do Czeskiego Raju
Data publikacji: 2015-09-11 16:20
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:36
Wywietleń: 1088 19865

Jiczyn - miasto Rumcajsa, nazywane bramą do Czeskiego Raju - już od 25 lat zaprasza corocznie na barwny festiwal bajki. Na kilka dni (9-13 września) zmienia się w istne ich królestwo.

Bajkowy Jiczyn z charakterystycznym czerwonym dachem Bramy Waldickiej jest zaliczany do najbardziej malowniczych miast w Czechach. Miasto rozsławiły także filmy animowane z postaciami Rumcajsa i jego rodziny, powstałe na podstawie opowiadań  Václava Čtvrtka, a które na papier przeniósł Radek Pilař. Dzięki nim miasto ma własne bajkowe historie.

Od 1990 roku, we wrześniu, Jiczyn zmienia się w królestwo bajek. Podczas festiwalu na dzieci i dorosłych czekają gry, zabawy, tańce, przedstawienia teatralne, najróżniejsze zajęcia twórcze. Impreza zaczyna się zawsze w środę od pochodu w maskach, a kończy się w sobotę pokazem sztucznych ogni. Koniecznie trzeba zajrzeć do zakładu szewskiego Rumcajsa, a także zwiedzić interaktywną ekspozycję poświęconą słynnemu rozbójnikowi (Galeria Świat Rumcajsa według Radka Pilařa) w Centrum Informacji w pałacu Wallensteina przy rynku. Warto także wejść na punkt widokowy na Bramie Waldickiej z 1568 roku, o wysokości 52 m, na którą wiedzie 156 schodów. Rozciąga się z niej piękny widok na miasto i okolicę.

Od lat można zwiedzać szlak Rumcajsa, uzupełniony o Pętlę Cypiska. Prowadzi on przez najpiękniejsze miejsca południowo-wschodniej części Czeskiego Raju. Jiczyn jest zaś świetnym punktem wypadowym do tego regionu, który leży w pobliżu polskiej granicy (ok. 60 km od Szklarskiej Poręby). W niewielu miejscach Europy spotkać można tak wiele ciekawostek przyrodniczych i architektonicznych, jak tutaj. Przed milionami lat w tym miejscu było morze. Po jego ustąpieniu, na skutek działalności wulkanicznej oraz wiatru i wody, powstały niezwykłe formy skalne, ściany i wieże z piaskowca, wyśmienite dla miłośników wspinaczek. Na zwiedzających czekają tu także romantyczne ruiny zamków i piękna architektura ludowa. (mag)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi