piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Wysoki rangą wojskowy zbiegł z Korei Północnej

Wysoki rangą wojskowy zbiegł z Korei Północnej

Wysoki rangą wojskowy zbiegł z Korei Północnej
Data publikacji: 2016-04-12 14:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:48
Wywietleń: 925 127867

Pułkownik północnokoreańskiego wywiadu uciekł do Korei Południowej. Oficer służył w tajnej komórce prowadzącej działania przeciwko Południu - poinformowało ministerstwo obrony w Seulu.

Według anonimowego urzędnika, cytowanego przez południowokoreańską agencję prasową Yonhap mężczyzna uciekł w ubiegłym roku i jest najwyższym rangą wojskowym, który kiedykolwiek zbiegł z Korei Północnej. Uważa się, że pułkownik ujawnił władzom w Seulu szczegóły na temat prowadzonych przez jego jednostkę operacji przeciwko Korei Południowej. Głównym zadaniem Biura ds. Ogólnego Rozpoznania (General Reconnaissance Bureau), w którym służył wojskowy, jest działalność wywiadowcza przeciw Południu.

Jednocześnie południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia narodowego poinformowało, że pewien wysoki rangą północnokoreański dyplomata, który był na placówce w Afryce, także w zeszłym roku wraz ze swoją rodziną uciekł do Korei Południowej.

Oba państwa koreańskie pozostają formalnie w stanie wojny, a dzieląca je linia demarkacyjna należy do najsilniej ufortyfikowanych na świecie. Wojna koreańska z lat 1950-1953 zakończyła się jedynie rozejmem. Dotychczas nie zawarto układu pokojowego. Od tego czasu z Korei Północnej uciekło ponad 28 tys. osób, jednak osoby na tak wysokich stanowiskach są w tej grupie rzadkością - zauważa portal BBC News. Informacje pojawiły się kilka dni po tym, jak agencja Yonhap napisała o ucieczce do Korei Południowej 13 Północnych Koreańczyków pracujących w restauracji w Chinach. Była to pierwsza zbiorowa ucieczka północnokoreańskiego personelu, gdyż zazwyczaj pracownicy ci uciekają pojedynczo lub parami. Jak zauważa agencja AP, ucieczki wywołują napięcie w relacjach między państwami koreańskimi, a Seul nie zawsze ujawnia informacje o zbiegach.
(pap)

Komentarze

PO-dobnie bylo i u Nas,
Czyli ze ten "czerwony balon" zaczyna PO-woli pekac...!!
2016-04-12 22:05:15
Korea
Niech dokładnie sprawdzą, czy to nie koń trojański i podpucha.
2016-04-12 14:22:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny