sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Świat > Wybuchowe przesyłki

Wybuchowe przesyłki (akt. 1)

Wybuchowe przesyłki
Data publikacji: 2017-03-16 13:01
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:50
Wywietleń: 1299 224106

Asystentka dyrekcji została lekko ranna w twarz i dłonie w wyniku eksplozji, do której doszło w czwartek (16 marca) podczas otwierania przesyłki w biurach zajmowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy w centrum Paryża. Szefowa MFW Christine Lagarde potępiła ten "tchórzliwy akt przemocy" i zapowiedziała współpracę z francuskimi władzami w śledztwie, a także w celu zapewnienia bezpieczeństwa personelowi MFW we Francji. Prezydent Francji Francois Hollande określił wydarzenie jako zamach i zapowiedział, że władze zrobią wszystko, by schwytać osoby odpowiedzialne.

AFP przekazała, że według wstępnych ustaleń eksplozję spowodowała petarda, z kolei prefektura policji wskazuje, że chodzi najpewniej o ładunek wybuchowy domowej roboty. By zapobiec ewentualnemu zagrożeniu, z budynku ewakuowano część personelu. Policja wszczęła dochodzenie.

Dzień wcześniej w kancelarii przyjmującej pocztę niemieckiego ministerstwa finansów w Berlinie wykryto przesyłkę z mieszanką wybuchową i odbezpieczonym zapalnikiem. Według policji ewentualna eksplozja przy otwieraniu przesyłki mogłaby spowodować poważne zranienia. Zapalnik rozbrojono jeszcze na poczcie, a pozostałą zawartość przesyłki unieszkodliwiono na poligonie policyjnym. Nikt nie odniósł obrażeń, a tożsamość sprawcy i jego motywy pozostają na razie nieznane. Pracownicy kancelarii wszczęli alarm po skontrolowaniu przesyłki promieniami Roentgena.

Z uwagi na prowadzone dochodzenie policja odmówiła potwierdzenia doniesień, że adresatem przesyłki był minister finansów Wolfgang Schaeuble. Jej zdaniem sprawca prawdopodobnie sam skonstruował ładunek wybuchowy, wykorzystując przy tym materiały używane w pirotechnice. 

Do wysłania tej przesyłki przyznało się na jednej ze stron internetowych ugrupowanie anarchistyczne Konspiracja Komórek Ognia. Jak podało, paczkę wysłano w ramach akcji "Nemezis" (po grecku "Sprawiedliwość"), która wymierzona jest w "system władzy". Na razie nie wiadomo, czy przesyłka do paryskiej siedziby MFW ma z tym ugrupowaniem cokolwiek wspólnego. 

(pap)

Na zdjęciu: Siedzibę MFW zabezpieczała policja.

Fot. EPA/IAN LANGSDON

Komentarze

bolo
- zbliża się Wielkanoc więc "uciekinier z dzieckiem na ręku" sztrzela z "kalifliorku", albo z radochy iż Holender-Polakożerca nie wyśle go do Afryki. Alleluja.
2017-03-17 11:03:03
R....... Welcome
Jeszcze szerzej i w wielu miejscach... PO-otwierac Unijne Granice, to bedzie "jeszcze Weselej"... !!
2017-03-16 23:09:34
To się w głowie nie mieści
Spokojnie, pewnie to jakiś kolejny niezrównoważony psychicznie, a przynajmniej tak mogą podać media.
2017-03-16 13:21:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi