środa, 22 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Wnieśli bombę na pokład

Wnieśli bombę na pokład

Wnieśli bombę na pokład
Data publikacji: 2015-11-19 21:53
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:35
Wywietleń: 196 38720

Państwo Islamskie (IS) ogłosiło, że planowało zestrzelić nad Synajem samolot należący do kraju z dowodzonej przez USA koalicji, prowadzącej naloty w Syrii i Iraku, ale zmieniło cel na rosyjską maszynę, gdy Moskwa interweniowała w Syrii.

IS napisało, że przemyciło bombę na pokład rosyjskiego samolotu po wykryciu luk w systemie bezpieczeństwa na lotnisku w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk, skąd 31 października wyleciał rosyjski Airbus. Bojownicy opublikowali zdjęcie domniemanej bomby, która wywołała katastrofę samolotu rosyjskich linii czarterowych Kogalymavia, znanych też jako MetroJet. Fotografia przedstawia puszkę napoju Schweppes Gold, detonator i włącznik.

- Podzieleni krzyżowcy ze Wschodu i Zachodu myśleli, że są bezpieczni w swoich samolotach, gdy tchórzliwie bombardowali muzułmanów kalifatu - czytamy w anglojęzycznym czasopiśmie "Dabiq", które ukazuje się online. - Zemsta dotknęła tych, którzy czuli się bezpieczni na pokładzie.

Agencja AFP zauważa, że IS, które już wcześniej przyznało się do wywołania katastrofy, po raz pierwszy podało jej szczegóły. W tym tygodniu także Rosja przyznała oficjalnie, że katastrofa A321, w której zginęło 224 pasażerów i członków załogi, była rezultatem "aktu terroru". Na częściach wraku Airbusa wykryto ślady materiałów wybuchowych obcej produkcji.

Dżihadyści twierdzą, że początkowo chcieli zaatakować samolot należący do kraju, który jest członkiem międzynarodowej koalicji dowodzonej przez Stany Zjednoczone. Walczy ona z IS w Iraku i Syrii. Jednak cel się zmienił, gdy pod koniec września Rosja rozpoczęła bombardowania w Syrii, gdzie wspiera siły reżimu prezydenta Baszara el-Asada. (pap)

 

Na zdjęciu: Elementy bomby wniesionej na pokład rosyjskiego samolotu

Fot. ISLAMIC STATE MAGAZINE

Komentarze

Do spragnionych...,
Uwaga wiec na PO-dobne puszeczki... z PO-dobna zawartoscia "wyskokowa" ??
2015-11-20 11:10:27
Co na to prezydent Putin?
Tak właśnie działają systemy bezpieczeństwa w krajach trzeciego świata! Warto o tym pamiętać, gdy leci się w tamte rejony.
2015-11-20 07:05:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny