czwartek, 23 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Wina Tuska ?

Wina Tuska ?

Wina Tuska ?
Data publikacji: 2016-06-29 21:29
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:48
Wywietleń: 2503 141405

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk odrzucił w środę oskarżenia, jakoby odegrał "ponurą rolę" w negocjacjach z Wielką Brytanią przed referendum w sprawie Brexitu i ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za jego wynik.

Szef PiS Jarosław Kaczyński w poniedziałek ocenił, że wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty jest klęską polityki prowadzonej w Unii i powinny być z tego wyciągnięte wnioski personalne w obecnym kierownictwie UE.

- Tutaj szczególnie ponurą rolę odegrał Donald Tusk, który prowadził rokowania z Brytyjczykami i w gruncie rzeczy doprowadził do tego, że niczego nie otrzymali, czyli ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za Brexit i powinien zniknąć z europejskiej polityki, ale to dotyczy całej Komisji Europejskiej w jej obecnym składzie - mówił Kaczyński.

Odnosząc się do tej wypowiedzi szefa PiS, Tusk powiedział, że są to "jedne z najdziwniejszych słów, jakie w polskiej polityce się pojawiły". - Świadczą albo o radykalnym niezrozumieniu tego, co się działo, albo o radykalnie złej woli. Stanowisko, jakie przyjęliśmy w czasie negocjacji z Wielką Brytanią było stanowiskiem nie Tuska, tylko 27 państw członkowskich, ze zgodą Wielkiej Brytanii - powiedział Tusk polskim dziennikarzom w Brukseli.

Zdaniem szefa Rady Europejskiej jest wiele nieporozumień wokół wyników, prowadzonych na kilka miesięcy przed referendum, negocjacji oferty dla Brytyjczyków, która miała przekonać ich do głosowania za pozostaniem w Unii. - Głównym oczekiwaniem Brytyjczyków było ograniczenie swobodnego przepływu osób. Nie muszę Polakom tłumaczyć, co to mogło oznaczać w praktyce - powiedział Tusk.

Według niego we wtorek podczas dyskusji na szczycie UE brytyjski premier David Cameron wyraził przekonanie, że brak "zgody na to, by dać Brytyjczykom możliwość ograniczania praw migrantów przebywających w Wielkiej Brytanii, był jednym z głównych powodów przegranego referendum".

- Dlatego wszystkie supozycje czy insynuacje, że Wielka Brytania opuszcza UE, ponieważ dostała złą ofertę, są w tym sensie nieprawdziwe - powiedział Tusk. Jak dodał, każda lepsza oferta dla Brytyjczyków musiałaby oznaczać złamanie europejskich reguł, ale także "złamanie życia czy naruszanie wielu interesów milionów Europejczyków, w tym przede wszystkim Polaków".

- Dlatego proponowałbym tym wszystkim, szczególnie w naszym kraju, którzy nie rozumieją tego, co się stało, żeby się nie wypowiadali - nawet jeśli są liderami partii politycznych - powiedział Tusk. (pap)

Fot. PAP/Radek Pietruszka 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

pimpek66
Kaczynski to drzazga w oku miekkiej opozycji i post komunistow !!! Dalej chca okradac spoleczenstwo i zamiatac afery pod dywan !! Co robi Hania i jej banda w Warszawie ?? Dieli miedzy siebie majatek i ma w d---ie warszawiakow!!Pozwalajcie PO i post komunistom na to a bedziecie niewolnikami we wlasnym kraju. Bedziecie za marne grosze pracowac dla post komunistow lub zachodnich korporacji !!
2016-07-01 18:12:47
@ka
Kaczyński "tylko mówi to co lubi słyszeć ciemny lud". A co powiesz "mędrcu" o Tusku, który nie wyszedł do dziennikarzy jeśli wcześniej nie miał wyników sondażu na dany temat?
2016-07-01 15:51:34
Kaczyński nie wie kiedy powinien milczeć
a to właśnie taki przypadek
2016-06-30 10:54:27
ka
Kaczyński nie bredzi, on tylko mówi to co lubi słyszeć ciemny lud. Dlatego ma wysokie notowania w sondażach. Hitler też w ten sposób przyciagał ciemny lud.
2016-06-30 10:48:16
gosc
Przeciez referendum wymyslil cameron i w 2013 je zapowiedzial gdy tusk jeszcze byl premierem polski, co by sie nie stalo to dla prezesa zawsze jest wina tuska, a nie np debilnych angoli ktorzy nie wiedza co to ue albo glosuja za wyjsciem a potem sie dziwia ze przegrali ,to obecny nieudolny rzad postawil na wielka brytanie zamiast na niemcy, no to macie co macie ,zenada wszystkie swoje bledy i zle decyzje zwalic na kogos kto akurat robil co mogl,normalka ,ciemnogrod i tak wie swoje,za wyjsciem z ue byly takie same oszolomy na wyspach jak u nas w kraju czyli pisy,korwiny,kukizy i narodowce a teraz sie dziwia, oj nie bedzie na pincet plus dla dzesiki i brajana, na wodke tez nie bedzie.
2016-06-30 10:25:20
hehehe
Polskę rozwalał 8 lat, na Unię wystarczyło mu 2 lata ! To było zresztą do przewidzenia Donald T. jest jak król Midas czego nie dotknie to zamienia się w g...o ! Pozdrawiam :-)
2016-06-30 08:35:49
UE
Każdy wie, jak jest, ale po co o tym mówić.
2016-06-30 08:13:09
Dziadek Kaczyński bredzi jak pokręcony
ten człowiek ma już sieczkę zamiast mózgu
2016-06-30 07:47:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny