piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Świat > W Syrii znów naloty i ofiary

W Syrii znów naloty i ofiary

W Syrii znów naloty i ofiary
Data publikacji: 2016-09-20 22:24
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:49
Wywietleń: 918 155827

Walki, naloty i bombardowania rozpoczęły się na nowo w nocy z poniedziałku na wtorek na głównych frontach konfliktu w Syrii po wygaśnięciu rozejmu, który obowiązywał od 12 września na mocy porozumienia rosyjsko-amerykańskiego - informują światowe agencje.

Jak podaje AFP, w drugim co do wielkości mieście Syrii, Aleppo na północnym zachodzie - od lipca 2012 roku podzielonym de facto na pół na obszary opanowane z jednej strony przez rebeliantów, a z drugiej przez siły rządowe - do godziny 2. w nocy czasu lokalnego (1. w Polsce) miały miejsce ataki z powietrza na tereny kontrolowane przez rebeliantów.

We wtorek rano w mieście było słychać silne wybuchy.

Do walk dochodziło w będącym pod kontrola rebeliantów regionie Wschodnia Ghouta, na północny wschód od Damaszku. Jest to jeden z kilku obszarów wokół syryjskiej stolicy, które zostały oblężone i odcięte od świata przez siły rządowe. W poniedziałek, zanim ogłoszono koniec rozejmu, armia syryjska podała, że rozpoczyna tam ofensywę. Według AFP we wtorek rano w regionie tym miały miejsce sporadyczne walki.

Syryjska artyleria ostrzelała obszary rebelianckie w Talbisie, niedaleko miasta Hims w środkowej części Syrii - poinformował przedstawiciel rebeliantów.

W muhafazie (prowincji) Idlib na północnym zachodzie Syrii samoloty przelatywały nad miastem Salkin, będącym w rękach ugrupowania Dżabat Fatah al-Szam, dawnego Frontu al-Nusra, i innych islamistycznych grup rebelianckich - podał inny rebeliant. "Teraz jest spokój, ale w nocy strzelano z karabinów maszynowych" - dodał.

Według organizacji Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka od chwili, gdy w poniedziałek wieczorem oficjalnie zakończył się rozejm w samym Aleppo i muhafazie o tej samej nazwie w atakach zginęło co najmniej 36 cywilów, w tym pracownicy Czerwonego Półksiężyca i kierowcy.

Celem rosyjsko-amerykańskiego porozumienia o rozejmie w Syrii było m.in. umożliwienie dotarcia pomocy humanitarnej do oblężonych dzielnic Aleppo oraz innych miejsc, gdzie mieszkańcy potrzebują pilnie żywności, lekarstw, paliwa i innych artykułów.

(PAP)

Fot. PAP/EPA/YOUSSEF BADAWI

Komentarze

...cienko musi być z
terrorystami, skoro słyszy się nieustannie o kobietach i dzieciach oraz braku wody...
2016-09-25 19:49:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi