środa, 18 października 2017.
Strona główna > Świat > W Kijowie odwołano pokaz filmu „Wołyń”

W Kijowie odwołano pokaz filmu „Wołyń”

W Kijowie odwołano pokaz filmu „Wołyń”
Data publikacji: 2016-10-18 11:38
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:49
Wywietleń: 1478 162491

Instytut Polski w Kijowie odwołał zapowiedziany na wtorek (18 października) pokaz filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego – poinformowała dyrektor Instytutu Ewa Figel. Jak wyjaśniła, na decyzję tę wpłynęły zalecenia ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Pokaz miał odbyć się w stołecznym kinie „Kijów” z udziałem reżysera i zaproszonych przez Instytut Polski ukraińskich gości. Po projekcji zaplanowano dyskusję nad filmem. Jednak w skierowanym do ambasady RP na Ukrainie piśmie MSZ tego kraju „usilnie zaleca” stronie polskiej odwołanie imprezy w trosce o „porządek publiczny”.

– Coś takiego zdarzyło się po raz pierwszy. Jestem zdziwiona, że film fabularny wywołuje aż takie emocje, tym bardziej że strona ukraińska pozbawia się możliwości zapoznania się z tym filmem – podkreśliła Figel.

Działające przy ambasadach RP Instytuty Polskie zajmują się promocją polskiej kultury. Zgodnie z praktyką dyplomatyczną Instytut w Kijowie wystosował za pośrednictwem ambasady zaproszenia na pokaz filmu Smarzowskiego do przedstawicieli najwyższych ukraińskich władz, w tym do prezydenta, premiera i parlamentarzystów. W odpowiedzi ambasada RP otrzymała od ukraińskiego MSZ pismo, w którym zalecono rezygnację z pokazu: „W związku z zamiarami zorganizowania przez stronę polską specjalnej projekcji filmu fabularnego «Wołyń» reżysera W. Smarzowskiego (…) Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy usilnie zaleca odwołanie tego przedsięwzięcia ze względu na porządek publiczny”.

Jak z kolei poinformował Rafał Sobczak z polskiego MSZ, pokaz filmu „Wołyń” został przełożony z przyczyn technicznych na późniejszy termin. Nowy termin projekcji jest obecnie uzgadniany ze stroną ukraińską.

* * *

„Wołyń” trafił na ekrany kin w Polsce 7 października. Smarzowski wyreżyserował ten film na podstawie własnego scenariusza, który napisał, wykorzystując wątki ze zbioru opowiadań "Nienawiść" autorstwa Stanisława Srokowskiego. Tekst scenariusza konsultowano z historykami. Akcja filmu rozgrywa się w okresie od wiosny 1939 r. do lata 1945 r. w wiosce zamieszkanej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, położonej w południowo-zachodniej części tej krainy. Według historyków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1945 zginęło ok. 100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA) i miejscową ludność ukraińską. UPA walczyła podczas drugiej wojny światowej zarówno przeciw Niemcom, jak i ZSRR. Od wiosny 1943 roku prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów. Zbrodnia wołyńska spowodowała polski odwet, w wyniku którego zginęło ok. 10-12 tys. Ukraińców, w tym 3-5 tys. na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

(pap)

Komentarze

Prawda niekiedy boli,
Czyzby wiec czuli sie "trafieni" w 10-ke...??
2016-10-21 00:37:07
Otoczeni wrogami
Widzicie jak to jest, przyjeżdżają do nas do pracy z własnej woli, przyjeżdżają studiować, np. na AM w Szczecinie, z własnej woli, ale już filmu opartego na faktach nie można im puścić.
2016-10-20 07:40:05
guciu
Szkoda że najszarpnięta została przyjażń stosunki polsko-ukraińskie prawda okrutna.
2016-10-19 16:00:07
k-2
Ale Zamek organizuje Dni Kultury Ukraińskiej za nasze pieniądze. Uważam, że trzeba zaprzestać organizowania tej imprezy.
2016-10-18 15:19:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi