niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Świat > W hołdzie wielkiemu Polakowi

W hołdzie wielkiemu Polakowi

W hołdzie wielkiemu Polakowi
Data publikacji: 2015-08-02 11:20
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:37
Wywietleń: 835 7297

Licząca około 440 mieszkańców najmniejsza miejscowość we włoskim regionie Abruzja, Vicoli, oddała hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Pod hasłem "Mała osada z Abruzji w hołdzie wielkiemu bohaterowi Europy" nadano parkowi w miasteczku imię polskiego bohatera ruchu oporu. Pilecki był dobrowolnym więźniem Auschwitz, który wysyłał stamtąd raporty, o tym co się działo w obozie.

Po raz pierwszy, jak podkreślono, pamięć o Pileckim uczczono nadając jego imię poza granicami Polski. We Włoszech od kilku lat strona polska, a także włoska podejmują różne starania na rzecz rozsławienia imienia żołnierza Armii Krajowej, który dobrowolnie dał się uwięzić w Auschwitz. Po trzech latach uciekł z obozu. Oskarżony i skazany przez władze komunistycznej Polski został stracony w 1948 roku.

Największe zasługi dla krzewienia wiedzy o postaci Pileckiego poza Polską ma włoski historyk Marco Patricelli, który opublikował o nim pierwszą za granicą książkę zatytułowaną "Ochotnik". W rodzinnym mieście autora, Pescarze, postaci Witolda Pileckiego dedykowano w 2011 roku Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. (pap)

 

Na zdjęciu: rotmistrz Witold Pilecki

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi