środa, 21 lutego 2018.
Strona główna > Świat > USA: „Polska demokracja jest pełna życia i ma się dobrze”

USA: „Polska demokracja jest pełna życia i ma się dobrze”

USA:  „Polska demokracja jest pełna życia i ma się dobrze”
Data publikacji: 2018-01-20 14:48
Ostatnia aktualizacja: 2018-01-31 12:55
Wywietleń: 1234 310427

"Polska demokracja jest pełna życia i ma się dobrze. Kwestie związane z wewnętrzną polityką zostawiamy Polakom i ufamy, że jakiekolwiek reformy, które rozważają są zgodne z ich konstytucją i wolą ich społeczeństwa" powiedział wysokiej rangi przedstawiciel Departamentu Stanu.

Zgodził się pod warunkiem nieujawniania jego nazwiska omówić zbliżającą się wizytę sekretarza stanu Rexa Tillersona w Europie, w tym w Polsce, podczas telefonicznej konferencji z grupą dziennikarzy z kilku krajów świata.

Odpowiadając na pytanie Conana Finnegana, korespondenta dyplomatycznego telewizji ABC News, o stan demokracji w Polsce, amerykański dyplomata podkreślił, że "Polska jest suwerennym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, z którym Stany Zjednoczone mają wspólne strategiczne interesy w dziedzinie bezpieczeństwa, energii i handlu".

Swoją podróż do Europy szef amerykańskiej dyplomacji jak poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert rozpocznie w poniedziałek (22 stycznia) od wizyty w Londynie. Następnie we wtorek (23 stycznia) zatrzyma się w Paryżu. W obu stolicach omawiane będą kwestie związane z Iranem, Syrią, Libią, Koreą Północną oraz Ukrainą, a w Paryżu omawiany będzie również temat Libanu. Kolejnym etapem Tillersona w jego europejskiej podróży będzie szwajcarski kurort Davos, gdzie szef amerykańskiej dyplomacji zamierza towarzyszyć prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi na Światowym Forum Ekonomicznym.

Do Warszawy Rex Tillerson przyleci na zakończenie swojej podróży wieczorem w piątek (26 stycznia) w 73. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Aby uczcić tę rocznicę szef amerykańskiej dyplomacji złoży wieniec pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Przedstawiciel Departamentu Stanu, który wizycie w Warszawie poświecił najwięcej uwagi, powiedział, że wizyta sekretarza stanu jest "niejako kontynuacją wizyty prezydenta Trumpa w Warszawie" w lipcu ubiegłego roku.

Wizyta będzie dobrą okazją, aby zacieśnić nasz bliski sojusz i przyjaźń z Polską, która jest jednym z najbliższych naszych sojuszników w NATO. Jak powiedział prezydent (Donald Trump) Polska jest jednym z najbardziej oddanych członków NATO i chcemy, aby ta wizyta była okazją do wzmocnienia naszego strategicznego partnerstwa z tym krajem – powiedział amerykański dyplomata.

Wśród najważniejszych tematów, na których Tillerson zamierza skupić swoją uwagę podczas rozmów w Warszawie, przedstawiciel Departamentu Stanu wymienił "cały szereg zagadnień związanych ze wspólnymi strategicznymi interesami w dziedzinie bezpieczeństwa, energii i handlu oraz zagadnienia związane z amerykańsko-polską współpracą w łonie NATO, w tym problemy związane ze wzmocnieniem wschodniej flanki Sojuszu".

(pap)

Fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS 

Komentarze

Powiedział
Pod warunkiem nie podawania jego nazwiska
2018-01-23 15:13:50
Do... PO-nizszej "PiSzczacej bidy"
Jak Komunistyczno/PO-stkomunistyczne Emerytury pospadaly Wam teraz na 2000 zl/m-c, to nagle przezywacie i nazywacie to "Bida" ? A wiekszosc Narodu... majac nizsze Emerytury i tak bardziej docenia bylego Szefa MON-u Pana A. Macierewicza - za to co zrobil i jeszcze zrobi dla dobra Polski !!
2018-01-21 00:09:40
PiSzcząca bida
Górale powiadają: Tyn mo sie dobze, kto demokracje mo w rzyci.
2018-01-20 16:05:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
0
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jak żyło się w powojennym Szczecinie
Morsy na kąpielisku Głębokie
Dawny Szczecin
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy