sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Świat > Uchodźcy niechętnie przyjmowani

Uchodźcy niechętnie przyjmowani

Uchodźcy niechętnie przyjmowani
Data publikacji: 2016-10-09 11:10
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:49
Wywietleń: 60 158315

Aż 56 proc. uchodźców na świecie znalazło schronienie w zaledwie 10 krajach, które wytwarzają tylko około 2,5 proc. światowego PKB - informuje Amnesty International, potępiając jednocześnie "egoizm krajów bogatych".

"Bogate państwa wykazują całkowity brak woli politycznej i odpowiedzialności, zgadzając się na to, aby zaledwie 10 krajów, wytwarzających mniej niż 2,5 proc. światowego PKB, przyjęło 56 procent wszystkich uchodźców na całej planecie" - podkreśla AI w raporcie opartym się na danych biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Według raportu licząca 6,6 mln mieszkańców Jordania, przyjęła aż 2,7 mln osób, które uciekły przed wojnami i prześladowaniami; Turcja przyjęła 2,5 mln osób, Pakistan - 1,6 mln, a Liban - 1,5 mln. Uchodźców przyjmują także kraje ubogie, jak Etiopia (736 tys.), Kenia (554 tys.) czy Uganda (477 tys.). Chodzi o "kraje sąsiadujące z obszarami konfliktów, zmuszane do przyjęcia znacznej liczby uchodźców i wzięcia na siebie zbyt wielkiej odpowiedzialności" - uważa Salil Shetty, sekretarz generalny Amnesty International.

"Taka sytuacja jest nie do przyjęcia i naraża miliony ludzi, uciekających przed wojną i prześladowaniami z takich krajów jak Syria, Sudan Południowy, Irak czy Afganistan na nędzę i cierpienia nie do zniesienia" - podkreślono w raporcie. AI podaje jako przykład drastycznie nierównomiernego przyjmowania uchodźców sytuację, gdy "Wielka Brytania od 2011 roku przyjęła około 8 tysięcy Syryjczyków, a Jordania, mająca 10-krotnie mniej ludności, z PKB wynoszącym 1,2 proc. brytyjskiego PKB, przyjęła ich ponad 655 tysięcy".

- Egoizm krajów bogatych jedynie pogłębia kryzys, zamiast go rozwiązywać - twierdzi AI.

Organizacja apeluje do wszystkich krajów, aby "zaakceptowały sprawiedliwy podział uchodźców, ustalany na podstawie obiektywnych kryteriów odzwierciedlających możliwości ich przyjęcia: zamożność, liczbę ludności, stopę bezrobocia". AI domaga się wprowadzenia "nowego mechanizmu przesiedlania uchodźców i nowego mechanizmu transferu w sytuacjach krytycznych", takich jak konflikt syryjski. (pap)

Fot. Leszek Wątróbski

Na zdjęciu: uchodźcy w Atenach

Komentarze

Polsce pod rozwage ! !
A jakie miliardowe koszty musza ponosic Podatnicy w tych Krajach co Ich poprzyjmowaly to tylko te Kraje najlepiej o tym wiedza..! Np. w Szwecji w Malmo, w roku 2015 spalili ok. 150 samochodow osobowych a w tym roku (do 29 wrzesnia) juz ponad 209 sztuk wg. danych ze Strazy Pozarnej, bo twierdza ze nie maja co robic... nie mowiac juz o masie innych klopotow i trudnosci na wszystkich szczeblach z Nimi zwiazanymi ! I podobnych przykladow mozna przytoczyc duzo, duzo wiecej...!!
2016-10-10 12:40:05
Dla przykladu...
Tak.., Kraje Zachodnie ktore przez dziesiatki lat ciezkiej i mozolnej pracy wypracowaly sobie ten standard co maja... maja teraz w leki sposob oddac i podzielic sie z szukajacymi lepszego dobrobytu Islamistami ! Najpierw niech Islamisci sami w swoich Krajach zmodernizuja sobie ten swoj Islamski "Hokus-Pokus"... to nie beda musieli wedrowac do Krajow Zachodnich za dobrobytem ! A ta Amnesty International jak jest taka madra i cwana, to niech sobie wynajmie duzy teren np. w Afryce i tam Ich sobie przyjmuje, PO-ucza i utrzymuje... z pieniedzy ktore miedzy innymi zbieraja i co miesiac dostaja - od ludzi w Krajach Zachodnich ! Tak.., Zachod ma utrzymywac Islam, a Islam w ramach "Wdziecznosci" atakuje i morduje niewinych ludzi w Krajach Zachodnich !!
2016-10-09 23:44:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi