poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Trump zablokował przyjmowanie uchodźców

Trump zablokował przyjmowanie uchodźców

Trump zablokował przyjmowanie uchodźców
Data publikacji: 2017-01-29 21:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:50
Wywietleń: 1153 209310

Dekret o wstrzymaniu wydawania wiz dla obywateli siedmiu krajów, których ludność wyznaje islam, nie jest wymierzony w muzułmanów i "już zaczyna wychodzić na dobre" – ocenił prezydent Donald Trump.

Podpisany w piątek (27 stycznia) dekret prezydencki zawiesza przyjmowanie przez USA uchodźców m.in. z Syrii. Na okres czterech miesięcy wstrzymane zostało także wydawanie wiz obywatelom siedmiu krajów, których większość mieszkańców stanowią muzułmanie. Celem dekretu, jak podkreślał Donald Trump, jest zapobieżenie przenikaniu do USA "radykalnych islamskich terrorystów". Powtarzał, że tu nie chodzi o religię, a właśnie o terroryzm.

– Wystarczy przyjrzeć się temu, co dzieje się na naszych lotniskach i w innych miejscach – dodał, mówiąc o efektach dekretu. – Będziemy mieć w zasięgu cały szereg bardzo surowych restrykcji, które dadzą nam dogłębny wgląd w sytuację. Taki, jaki powinniśmy byli mieć w tym kraju już od wielu lat.

Przyjmowanie uchodźców z Syrii zostało zawieszone do odwołania. Admisja uchodźców z innych krajów została, zgodnie z dekretem, zawieszona na 120 dni. W tym czasie władze USA mają sprawdzić, uchodźcy z których krajów stanowią najmniejsze ryzyko. Wyjątkowo przyjmowani mogą być członkowie mniejszości religijnych, zwłaszcza chrześcijanie prześladowani w krajach muzułmańskich. Dekret przewiduje także wstrzymanie przez 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem. Dekret nie wymienia tych państw, ale według Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego chodzi o Irak, Iran, Syrię, Sudan, Libię, Jemen i Somalię. Zakaz wjazdu do USA nie będzie dotyczył niektórych grup, m.in. dyplomatów, pracowników instytucji międzynarodowych i osób udających się do ONZ.

Dekret jest w znacznym stopniu realizacją wyborczych obietnic Trumpa – przypominają agencje i wskazują, że decyzja o wstrzymaniu wydawania wiz dla obywateli siedmiu krajów już wywołała szerokie protesty na świecie, np. Iran oświadczył, że zakaże obywatelom USA wjazdu do kraju w ramach kroków odwetowych.

(pap)

 

Na zdjęciu: Protest w USA wywołany decyzją Donalda Trumpa.

Fot.  EPA/PETER DASILVA

Komentarze

Winnetou
Powinien dać dobry przykład i sam udać się do swojej Ojczyzny. Jego przodkami Indianie nie byli. Jest tu uchodźcą.
2017-01-31 14:06:28
Ratunek dla świata
Fajnie, że dożyliśmy takich czasów, że trzeba cieszyć się z normalności...
2017-01-30 07:40:47
kibic
jednak jeszcze są normalni prezydenci państw ... czy u nas też tak kiedyś będzie?!
2017-01-29 23:18:49
Jest jeszcze nadzieja dla świata
To jest gość, inni mogą się od niego uczyć. Na pohybel lewakom.
2017-01-29 22:11:44
Polscy Chrzescijanie,
BRAWO - Panie Prezydencie USA ! Jedno jest pewne, jesli Pan i Ludnosc USA nie zatrzymaci Islamu... (?) to Islam predzej czy pozniej zatrzyma cale USA ! Przykladem dla Was w USA niech beda... "idiotyczne" Decyzje z UE w Brukseli, w sprawie jak na razie... PO-litycznej Islamizacji calej Europy !!
2017-01-29 22:07:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi