piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Szydło w Berlinie

Szydło w Berlinie

Szydło w Berlinie
Data publikacji: 2016-02-12 19:47
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:48
Wywietleń: 1400 117924

Problem migracji, kwestia tzw. Brexitu czy realizacja traktatu między Polską i Niemcami o dobrym sąsiedztwie znalazły się wśród tematów rozmów w Berlinie premier Beaty Szydło z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jak zaznaczyła szefowa polskiego rządu, jej zdaniem spotkanie może być "wstępem do bardzo dobrych relacji w przyszłości".

- Mamy bardzo wiele wspólnych tematów do realizacji. Są też kwestie, które musimy jeszcze przedyskutować. Najważniejsze, żebyśmy razem wspólnie dążyli do umacniania UE - powiedziała premier Szydło na wspólnej z kanclerz Merkel konferencji prasowej.

- Nasze wspólne stanowisko jest takie, że musimy zrobić wszystko, żeby Wielka Brytania pozostała w UE. Dla Polski jest istotne, żeby propozycje brytyjskie, które dla nas w dużej mierze są do zaakceptowania, jednocześnie uwzględniały specyfikę polskich warunków, tego że polscy pracownicy w dużej liczbie pracują w Wielkiej Brytanii. Chcemy, żeby ich prawa zostały odpowiednio zabezpieczone - powiedziała premier Szydło. Z tym stanowiskiem zgodziła się Merkel.

Piątkowa rozmowa dotyczyła też problemu migracji. Premier Szydło podkreśliła, że "dla Polski stały mechanizm rozlokowania migrantów nie jest w tej chwili do zaakceptowania i będziemy jeszcze prowadzić na ten temat dyskusje".

- Polska chce być aktywa, jeśli chodzi o pomoc humanitarną. Stąd między innymi mój rząd podjął decyzję, że będziemy aktywnie uczestniczyć w pomocy dla Syrii. Przeznaczyliśmy środki finansowe - powiedziała Szydło. Poinformowała, że zaproponowała niemieckiej kanclerz wspólne podjęcie "polsko-niemieckiego projektu humanitarnego", na co Merkel się zgodziła. Chodzi o projekt w Syrii, Libanie, czy w Turcji, np. budowę szkoły czy budowę szpitala.

- Jesteśmy zgodne co do tego, że temat migracji to jedno z największych wyzwań, z jakimi Unia Europejska ma do czynienia. Jako Unia Europejska ponosimy odpowiedzialność humanitarną. Musimy też wspólnie zadbać o ochronę granic - powiedziała Merkel. Jak dodała, wspólne konsultacje będą także dotyczyły m.in. kwestii gospodarczych, wymiany młodzieży, wyzwań w zakresie polityki zagranicznej, a także sytuacji Polaków mieszkających w Niemczech.

- 25-lecie traktatu o dobrym sąsiedztwie, dobrych relacji z tym związanych, jest najlepszym dowodem, że droga, którą razem podążamy, jest dobrą drogą dla narodu polskiego i niemieckiego i tę współpracę, i dobre relacje chcemy podtrzymywać, rozwijać i pogłębiać - powiedziała Szydło. (pap)

Fot. EPA/MICHAEL KAPPELER

Komentarze

do wawrzka
Też zwracałeś uwagę na to aby mówić Pan Prezydent Komorowski i Pan Premier Tusk, Pani Premier Kopacz?
2016-02-15 10:03:45
Skierowac Ich znaki drogowe na PO-ludnie Afryki,
Pani A. Merkel, Polsce nie sa IS-lamisci PO-trzebni do "szczescia"...(!) gdyz Nam wystarczy Nasza 1000-letnia tradycja Chrzescijanska ! A w tej UE-Brukseli lepiej zacznijcie dyskutowac o INNYM KIRUNKU WEDROWKI IS-lamistow... a mianowicie NIE NA POLNOC do Europy, tylko NA POLUDNIE tj. w glab Ich wielkiego Afrykanskiego Kontynentu ! I zarazem lepiej niech UE wyposazy Ich w Kompasy i PO-stawi Im tam nowe znaki drogowe, skierowane na POLUDNIE Afryki, tylko tak... by je PO-nownie nie PO-odwracali ! No i wprowadzic w UE zakaz Exportu Lodzi, PO-ntonow i Kamizelek ratunkowych na Ich Kontynent !!
2016-02-13 11:12:19
Wawrzek
Należało uzgodnić odnogę z gazociągu do Świnoujścia, pomoc w odbudowie Stoczni i Przemysłu Maszynowego, wykup Ziemi w Niemczech w takiej ilości jak Niemcy wykupili w Polsce oraz zabranie do Niemiec BND i folksdojczów. Przyjazne Państwa nie powinny się szpiegować i judzić na siebie.
2016-02-13 00:06:51
Wawrzek
Nie Szydło tylko Pani Premier Szydło w ostateczności Premier Szydło. Drogi Kurierze chociaż Wy nie schamiejcie.
2016-02-12 23:58:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny