piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Szaleńcza gonitwa

Szaleńcza gonitwa

Szaleńcza gonitwa
Data publikacji: 0001-01-01 00:00
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:37
Wywietleń: 597 3610

Pampeluna. Jedenaście osób zostało rannych we wtorek w pierwszej tegorocznej gonitwie z bykami w Pampelunie, na północy Hiszpanii, w odbywającej się w tym mieście dorocznej fieście ku czci św. Fermina. Trzech śmiałków zostało ugodzonych rogiem. Ich życiu nic nie zagraża.


W szaleńczym wyścigu, który trwał 2 minuty 23 sekundy, tysiące śmiałków uciekało przed sześcioma bykami, ważącymi od 515-605 kg. Ogółem jedenaście osób, a nie jak wcześniej podawały agencje trzynaście, zostało rannych i musiały zostać przetransportowane przez służby medyczne do szpitali - poinformował hiszpański Czerwony Krzyż. Wśród poszkodowanych znalazł się 38-letni obywatel Stanów Zjednoczonych, którego jeden z byków ugodził w pachę; Amerykanin nie doznał poważnych obrażeń. Kolejne dwie osoby, które nadziały się na rogi byków to 28-letni Amerykanin oraz 30-letni Brytyjczyk.

Każdego roku tysiące poszukujących mocnych wrażeń ludzi, trzymając w dłoniach jedynie zwinięte w rulon gazety wychodzi na ulice Pampeluny, aby na około 850-metrowej trasie wiodącej przez wąskie uliczki uciekać przed rozjuszonymi bykami. Bieg kończy się na arenie, gdzie zwierzęta giną z rąk torreadorów. Wieczorem mięso zwierząt serwowane jest w miejscowych restauracjach.

Tradycja fiesty ku czci św. Fermina, jednego z patronów Nawarry, sięga XVI wieku. Uroczystości i zabawy z tej okazji rozsławił amerykański pisarz Ernest Hemingway w powieści "Słońce też wschodzi".

Od 1911 roku, gdy rozpoczęto prowadzenie statystyk, w biegach z bykami w Pampelunie śmierć poniosło 15 osób. Ostatnią ofiarą śmiertelną był 27-letni Hiszpan Daniel Jimeno Romero, który 10 lipca 2009 roku został ugodzony przez byka w szyję.

W ostatnich tygodniach, podczas innych festiwali w Hiszpanii, byki śmiertelnie zraniły dwie osoby. (pap)

 

Na zdjęciu: Pierwsza gonitwa

Fot. EPA/JESUS DIGES

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny