środa, 21 lutego 2018.
Strona główna > Świat > Szaleńcza gonitwa

Szaleńcza gonitwa

Szaleńcza gonitwa
Data publikacji: 0001-01-01 00:00
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:37
Wywietleń: 641 3610

Pampeluna. Jedenaście osób zostało rannych we wtorek w pierwszej tegorocznej gonitwie z bykami w Pampelunie, na północy Hiszpanii, w odbywającej się w tym mieście dorocznej fieście ku czci św. Fermina. Trzech śmiałków zostało ugodzonych rogiem. Ich życiu nic nie zagraża.


W szaleńczym wyścigu, który trwał 2 minuty 23 sekundy, tysiące śmiałków uciekało przed sześcioma bykami, ważącymi od 515-605 kg. Ogółem jedenaście osób, a nie jak wcześniej podawały agencje trzynaście, zostało rannych i musiały zostać przetransportowane przez służby medyczne do szpitali - poinformował hiszpański Czerwony Krzyż. Wśród poszkodowanych znalazł się 38-letni obywatel Stanów Zjednoczonych, którego jeden z byków ugodził w pachę; Amerykanin nie doznał poważnych obrażeń. Kolejne dwie osoby, które nadziały się na rogi byków to 28-letni Amerykanin oraz 30-letni Brytyjczyk.

Każdego roku tysiące poszukujących mocnych wrażeń ludzi, trzymając w dłoniach jedynie zwinięte w rulon gazety wychodzi na ulice Pampeluny, aby na około 850-metrowej trasie wiodącej przez wąskie uliczki uciekać przed rozjuszonymi bykami. Bieg kończy się na arenie, gdzie zwierzęta giną z rąk torreadorów. Wieczorem mięso zwierząt serwowane jest w miejscowych restauracjach.

Tradycja fiesty ku czci św. Fermina, jednego z patronów Nawarry, sięga XVI wieku. Uroczystości i zabawy z tej okazji rozsławił amerykański pisarz Ernest Hemingway w powieści "Słońce też wschodzi".

Od 1911 roku, gdy rozpoczęto prowadzenie statystyk, w biegach z bykami w Pampelunie śmierć poniosło 15 osób. Ostatnią ofiarą śmiertelną był 27-letni Hiszpan Daniel Jimeno Romero, który 10 lipca 2009 roku został ugodzony przez byka w szyję.

W ostatnich tygodniach, podczas innych festiwali w Hiszpanii, byki śmiertelnie zraniły dwie osoby. (pap)

 

Na zdjęciu: Pierwsza gonitwa

Fot. EPA/JESUS DIGES

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jak żyło się w powojennym Szczecinie
Morsy na kąpielisku Głębokie
Dawny Szczecin
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy