środa, 18 października 2017.
Strona główna > Świat > Strategiczne partnerstwo

Strategiczne partnerstwo

Strategiczne partnerstwo
Data publikacji: 2017-07-06 09:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-06 13:37
Wywietleń: 479 274012

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Chin Xi Jinping zapowiedzieli w środę (5 lipca) w Berlinie, że będą ze sobą ściśle współpracować w celu doprowadzenia do sukcesu szczytu G20 w Hamburgu; potwierdzili strategiczne partnerstwo między obu krajami.

- Między naszymi krajami istnieje nie tylko strategiczne partnerstwo, lecz możemy wręcz mówić o kompleksowym partnerstwie strategicznym, co oznacza, że do tego procesu włączone zostały wszystkie dziedziny życia społecznego - powiedziała Merkel na wspólnej z Xi konferencji prasowej.

- Nie ograniczamy się do wymiany towarów lecz współpracujemy coraz ściślej i głębiej w dziedzinie technologii - zaznaczyła Merkel. Jak zastrzegła, niemieckie firmy muszą mieć równy dostęp do chińskiego rynku.

Xi ocenił, że relacje chińsko-niemieckie osiągnęły "nowy poziom" i można je uznać za "przykład sukcesu". - Stoimy przed nowym etapem, który wymaga przełomu - mówił prezydent Chin. Wyraził nadzieję, że jego wizyta "wyznaczy nowe ścieżki współpracy strategicznego partnerstwa".

Merkel powiedziała, że z pomocą Chin chce "ominąć rafy" podczas rozpoczynającego się w piątek szczytu przywódców G20. Xi zapewnił Merkel, że będzie ją wspierał, by szczyt zakończył się sukcesem. Oba kraje krytycznie oceniają decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu się z porozumienia paryskiego w sprawie klimatu.

Xi i Merkel zapowiedzieli rozwój bilateralnej współpracy w gospodarce, handlu, finansach i inwestycjach. W obecności obu przywódców podpisano szereg porozumień gospodarczych.

(pap)

Na zdjęciu: Xi i Merkel wzięli udział w berlińskim zoo w ceremonii przekazania stronie niemieckiej pary niedźwiadków panda. 

Fot. EPA/Michele Tantussi

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi