środa, 22 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Śmierć mózgowa po zażyciu eksperymentalnego leku

Śmierć mózgowa po zażyciu eksperymentalnego leku

Śmierć mózgowa po zażyciu eksperymentalnego leku
Data publikacji: 2016-01-16 14:17
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:48
Wywietleń: 1169 100954

Śmiercią mózgową jednej osoby i hospitalizacją pięciu innych zakończył się we Francji kliniczny test eksperymentalnego leku portugalskiej firmy Bial - poinformowała francuska minister zdrowia Marisol Touraine. Prokuratura wszczęła śledztwo.

W testach tego leku w prywatnym laboratorium klinicznym Biotrail w Rennes brało udział w sumie 90 osób.

- W założeniach lek ma pozytywnie oddziaływać na wahania nastrojów, stany lękowe i zaburzenia koordynacji ruchowej w chorobach neurodegeneracyjnych - powiedziała Touraine. Ujawniła, że poszkodowani to sześciu mężczyzn w wieku od 28 do 49 lat, którzy do testu przystąpili w dobrym stanie zdrowia. Eksperymentalny lek zaczęli przyjmować 7 stycznia. Ochotnik, u którego stwierdzono śmierć mózgową, został przyjęty do szpitala w poniedziałek.

Neurolog ze szpitala w Rennes, Gilles Edan, powiedział, że trzem z pięciu uczestników testu, których hospitalizowano, grożą nieodwracalne uszkodzenia mózgu, choć podkreślił, że nie jest to jeszcze przesądzone. Czwarty mężczyzna ma problemy neurologiczne, a stan piątego uznano za "mniej krytyczny".

Minister Touraine podkreśliła, że - wbrew pierwszym doniesieniom mediów - substancja czynna, którą testowano, nie zawiera marihuany. Nie podała bliższych informacji o tej substancji czynnej. Poinformowała, że lek portugalskiej firmy testowano wcześniej na szympansach. Obecnie wszystkie testy tego leku zawieszono, a wszystkich ochotników, którzy brali w nich udział, wzywa się na badania lekarskie. (pap)

Komentarze

Aga
I mam nadzieję, że tej substancji czynnej nie ujawnią, bo natychmiast się stanie podstawą nowych dopalaczy. Niestety, z takich doniesień ich producenci czerpią inspirację. Pomyślą - "zmodyfikujemy dawkę i będzie odlot".
2016-01-16 13:27:47

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi