piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Świat > Separatyści chcą więcej

Separatyści chcą więcej

Data publikacji: 2015-07-21 15:59
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:37
Wywietleń: 441 4836

Kijów. Prorosyjscy separatyści na wschodniej Ukrainie oświadczyli, że chcą kontroli nad całym obszarem obwodu donieckiego i ługańskiego, co ich zdaniem odpowiada porozumieniom pokojowym z Mińska. Ukraińskie władze uznały, że jest to krok do zerwania tych ustaleń.

Ołeksandr Turczynow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w Kijowie ostrzegł wczoraj, że jeśli Rosja zdecyduje się na eskalację kryzysu, Ukraina będzie się bronić.

- Jesteśmy w stanie odpowiedzieć na agresję wojskową – powiedział.

O zamiarze rozszerzenia granic poinformował w sobotę przywódca tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Ołeksandr Zacharczenko.

- Uważamy, że Mińsk jest jedynym rozwiązaniem konfliktu w sposób pokojowy. Jest to możliwość odebrania naszych tymczasowo okupowanych przez przeciwnika terytoriów bez dużego przelewu krwi – powiedział, zwracając się w nagraniu wideo do liderów państw UE i Stanów Zjednoczonych. - Prosimy was o wyjaśnienie prezydentowi Petrowi Poroszence, że gotowi jesteśmy rozpatrzyć wszystkie środki, które pozwolą nam przywrócić trwały pokój na terytorium całej Donieckiej Republiki Ludowej w granicach obwodu donieckiego.

Turczynow ocenił w odpowiedzi, że słowa Zacharczenki świadczą o problemach ze zdrowiem psychicznym.

- Oświadczenia Zacharczenki o planach opanowania całego obwodu ługańskiego i donieckiego wskazują nie tylko na pełną słabość intelektualną kremlowskich marionetek, ale świadczą też o dążeniach Rosji do zerwania mińskich porozumień poprzez ich dyskredytację – powiedział.

Zawarte w lutym w Mińsku porozumienia przewidywały, że na wschodniej Ukrainie dojdzie do zawieszenia broni i utworzenia strefy buforowej między stronami konfliktu. W dalszej kolejności miały się tam odbyć wybory samorządowe. Pierwszy, najważniejszy punkt porozumień, nie został do tej pory zrealizowany. (pap)

Komentarze

Dziwne...?
Separatysci chca wiecej...tak, ale przy pomocy Kogo i jakim i czyim kosztem...? Dziwne, ze Miedzynarowowy Trybunal w Haadze (Holandi) nie rozpoczal jeszcze Procesow... za MORDOWANIE niewinnych Ludzi na terytorium wschodniej Ukrainy ??
2015-07-26 09:26:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi