piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Świat > Sąd zezwolił chorej na raka na zamrożenie ciała

Sąd zezwolił chorej na raka na zamrożenie ciała

Sąd zezwolił chorej na raka na zamrożenie ciała
Data publikacji: 2016-11-19 18:23
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:49
Wywietleń: 1287 173263

14-letnia Brytyjka, chora na raka, wygrała krótko przed śmiercią batalię sądową o zamrożenie ciała w nadziei, że w przyszłości może zostać wyleczona - poinformowała BBC.

Dziewczynę, chorującą na rzadką odmianę raka, w jej życzeniu wspierała matka, ale nie ojciec. Rodzice dziewczynki byli rozwiedzeni. W liście do sędziego Brytyjka wyjaśniła, że chce "żyć dłużej" i nie chce być "pochowana pod ziemią".

- Sądzę, że kriogeniczne zamrożenie daje mi szansę na wyleczenie i obudzenie - nawet za setki lat - napisała.

Wysoki Trybunał (High Court) przyznał matce prawo decydowania o ciele córki. Ciało 14-latki, która zmarła w październiku, zostało przewiezione do USA i tam poddane odpowiednim zabiegom. Informację o sprawie brytyjskie media przekazały dopiero teraz. Tożsamości dziewczynki nie ujawniono z powodów prawnych Wiadomo jedynie, że mieszkała w aglomeracji Londynu.

Sędzia Peter Jackson, który odwiedził chorą w szpitalu, powiedział, że był poruszony "odwagą, z jaką mierzy się ona ze swą trudną sytuacją". Wyjaśnił, że orzeczenie nie tyle dotyczyło prawa do zamrożenia ciała, lecz sporu między rodzicami o dysponowanie zwłokami córki. Ojciec nie krył obaw, że nawet jeśli "wszystko się powiedzie i za powiedzmy 200 lat jego córka się obudzi, może nie mieć już żadnych krewnych i niczego nie pamiętać".

- Wziąwszy pod uwagę, że ma jedynie 14 lat, znajdzie się w rozpaczliwej sytuacji, sama w Stanach Zjednoczonych - przekonywał.

* * *

Ośrodki, w których zwłoki mogą zostać zachowane w ciekłym azocie w bardzo niskich temperaturach, znajdują się w Rosji i Stanach Zjednoczonych - zaznacza BBC. Koszt zachowania ciała na czas nieokreślony jest szacowany na ok. 37 tys. funtów. (pap)

 

Na zdjęciu: Zbiorniki do długoterminowego przechowywania ciał w ciekłym azocie

Fot. EPA/CRYIONICS INSTITUTE

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi