poniedziałek, 18 grudnia 2017.
Strona główna > Świat > Sąd zezwolił chorej na raka na zamrożenie ciała

Sąd zezwolił chorej na raka na zamrożenie ciała

Sąd zezwolił chorej na raka na zamrożenie ciała
Data publikacji: 2016-11-19 18:23
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:49
Wywietleń: 1338 173263

14-letnia Brytyjka, chora na raka, wygrała krótko przed śmiercią batalię sądową o zamrożenie ciała w nadziei, że w przyszłości może zostać wyleczona - poinformowała BBC.

Dziewczynę, chorującą na rzadką odmianę raka, w jej życzeniu wspierała matka, ale nie ojciec. Rodzice dziewczynki byli rozwiedzeni. W liście do sędziego Brytyjka wyjaśniła, że chce "żyć dłużej" i nie chce być "pochowana pod ziemią".

- Sądzę, że kriogeniczne zamrożenie daje mi szansę na wyleczenie i obudzenie - nawet za setki lat - napisała.

Wysoki Trybunał (High Court) przyznał matce prawo decydowania o ciele córki. Ciało 14-latki, która zmarła w październiku, zostało przewiezione do USA i tam poddane odpowiednim zabiegom. Informację o sprawie brytyjskie media przekazały dopiero teraz. Tożsamości dziewczynki nie ujawniono z powodów prawnych Wiadomo jedynie, że mieszkała w aglomeracji Londynu.

Sędzia Peter Jackson, który odwiedził chorą w szpitalu, powiedział, że był poruszony "odwagą, z jaką mierzy się ona ze swą trudną sytuacją". Wyjaśnił, że orzeczenie nie tyle dotyczyło prawa do zamrożenia ciała, lecz sporu między rodzicami o dysponowanie zwłokami córki. Ojciec nie krył obaw, że nawet jeśli "wszystko się powiedzie i za powiedzmy 200 lat jego córka się obudzi, może nie mieć już żadnych krewnych i niczego nie pamiętać".

- Wziąwszy pod uwagę, że ma jedynie 14 lat, znajdzie się w rozpaczliwej sytuacji, sama w Stanach Zjednoczonych - przekonywał.

* * *

Ośrodki, w których zwłoki mogą zostać zachowane w ciekłym azocie w bardzo niskich temperaturach, znajdują się w Rosji i Stanach Zjednoczonych - zaznacza BBC. Koszt zachowania ciała na czas nieokreślony jest szacowany na ok. 37 tys. funtów. (pap)

 

Na zdjęciu: Zbiorniki do długoterminowego przechowywania ciał w ciekłym azocie

Fot. EPA/CRYIONICS INSTITUTE

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Ostatni dzień jarmarku
Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Poprzedni Następny

Nekrologi