niedziela, 19 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Są ofiary upałów

Są ofiary upałów

Data publikacji: 2015-07-14 16:59
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:37
Wywietleń: 384 2875

Islamabad. Już ponad 180 osób zmarło od soboty wskutek morderczych upałów w prowincji Sindh na południu Pakistanu - poinformowały wczoraj władze. Większość ofiar to mieszkańcy portowego miasta Karaczi, gdzie temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza.

Lekarz ze szpitala w Karaczi sprecyzował, że większość ofiar to osoby starsze, które zmarły z wyczerpania lub na skutek udaru cieplnego.

- Pacjenci z udarem cieplnym, którzy zostali przywiezieni do szpitala, mieli wysoką gorączkę, majaczyli, byli odwodnieni - mówił doktor Samee Jamali.

Według synoptyków potworne upały i wysoka wilgotność powietrza mają złagodnieć. We wtorek ma być nieco chłodniej. Fala upałów przypadła w tym samym czasie co święty dla muzułmanów miesiąc ramadan, podczas którego wielu wiernych pości od wschodu do zachodu słońca, powstrzymując się nie tylko od jedzenia, ale i picia. Pracownikom medycznym przebywającym na zwolnieniach lekarskich nakazano powrót do pracy.

Upały spowodowały nagły wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i awarię krajowej sieci energetycznej. Awaria sieci dała się we znaki milionom Pakistańczyków, pozbawionych klimatyzacji czy światła. Dotkliwie odczuwana jest także w kostnicach, gdzie ciał przybywa mimo braku odpowiednich warunków do ich przechowywania. W Pakistanie z powodu korupcji i złego zarządzania nawet w normalnych warunkach dochodzi do co najmniej ośmiogodzinnych przerw w dostawach elektryczności.

Najwyższą temperaturę w Karaczi zanotowano w 1979 roku - to 47 stopni C. W kwietniu i maju bieżącego roku w sąsiadujących z Pakistanem Indiach blisko 2500 osób zmarło z powodu upałów dochodzących do 50 stopni C. (pap)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi