wtorek, 26 września 2017.
Strona główna > Świat > Są ofiary upałów

Są ofiary upałów

Data publikacji: 2015-07-14 16:59
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:37
Wywietleń: 363 2875

Islamabad. Już ponad 180 osób zmarło od soboty wskutek morderczych upałów w prowincji Sindh na południu Pakistanu - poinformowały wczoraj władze. Większość ofiar to mieszkańcy portowego miasta Karaczi, gdzie temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza.

Lekarz ze szpitala w Karaczi sprecyzował, że większość ofiar to osoby starsze, które zmarły z wyczerpania lub na skutek udaru cieplnego.

- Pacjenci z udarem cieplnym, którzy zostali przywiezieni do szpitala, mieli wysoką gorączkę, majaczyli, byli odwodnieni - mówił doktor Samee Jamali.

Według synoptyków potworne upały i wysoka wilgotność powietrza mają złagodnieć. We wtorek ma być nieco chłodniej. Fala upałów przypadła w tym samym czasie co święty dla muzułmanów miesiąc ramadan, podczas którego wielu wiernych pości od wschodu do zachodu słońca, powstrzymując się nie tylko od jedzenia, ale i picia. Pracownikom medycznym przebywającym na zwolnieniach lekarskich nakazano powrót do pracy.

Upały spowodowały nagły wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i awarię krajowej sieci energetycznej. Awaria sieci dała się we znaki milionom Pakistańczyków, pozbawionych klimatyzacji czy światła. Dotkliwie odczuwana jest także w kostnicach, gdzie ciał przybywa mimo braku odpowiednich warunków do ich przechowywania. W Pakistanie z powodu korupcji i złego zarządzania nawet w normalnych warunkach dochodzi do co najmniej ośmiogodzinnych przerw w dostawach elektryczności.

Najwyższą temperaturę w Karaczi zanotowano w 1979 roku - to 47 stopni C. W kwietniu i maju bieżącego roku w sąsiadujących z Pakistanem Indiach blisko 2500 osób zmarło z powodu upałów dochodzących do 50 stopni C. (pap)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Elektryczny autobus w zajezdni
Wielkie latawce na niebie
Korki na Sczanieckiej
Poprzedni Następny

Nekrologi