piątek, 17 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Ryanair oskarża niemiecki rząd o spisek

Ryanair oskarża niemiecki rząd o spisek

Ryanair oskarża niemiecki rząd o spisek
Data publikacji: 2017-08-16 21:15
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-29 12:20
Wywietleń: 1227 288552

Irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair zaskarżyły do Federalnego Urzędu Antymonopolowego decyzję rządu Niemiec o udzieleniu niemieckim liniom lotniczym Air Berlin, które ogłosiły upadłość, kredytu w wysokości 150 mln euro. Berlin broni swojej decyzji.

Ryanair skierował też skargę do Komisji Europejskiej - podała w środę agencja dpa.

Irlandzki przewoźnik mówi o "spisku" niemieckiego rządu oraz Air Berlin i Lufthansy. "Ta sztucznie stworzona upadłość ma najwyraźniej na celu umożliwienie Lufthansie przejęcie bez długów Air Berlin, co jest sprzeczne z wszelkimi zasadami o konkurencyjności obowiązującymi w Niemczech i UE" - napisano na stronie internetowej Ryanair.

"Skargi dotyczące konkurencyjności nie mają mocy wstrzymującej" - oświadczyła cytowana przez dpa rzeczniczka Komisji Europejskiej w Brukseli. "Mamy nadzieję, że uda się znaleźć rozwiązanie na gruncie unijnego prawa" - dodała. KE ma dwa miesiące na wstępne zbadanie sprawy.

Rzeczniczka niemieckiego ministra gospodarki Beate Baron powiedziała dziennikarzom, że rząd zdecydował się na udzielenie upadłym liniom lotniczym kredytu pomostowego w wysokości 150 mln euro, by umożliwić im kontynuowanie działalności, co jest szczególnie ważne w okresie urlopowym, gdy miliony niemieckich turystów są poza krajem.

- Alternatywą było natychmiastowe zawieszenie lotów - podkreśliła. Jej zdaniem zarzuty wysuwane przez Ryanair są "nieuzasadnione", a decyzja o gwarantowanym przez rząd kredycie jest "zgodna z unijnym prawem". Przyznane środki wystarczą, jej zdaniem, na utrzymanie rozkładu lotów przez najbliższe miesiące. Rząd jest przekonany, że kredyt zostanie spłacony.

Do dyskusji włączyła się po południu kanclerz Angela Merkel. - Zostawić na lodzie kilkadziesiąt tysięcy podróżnych tylko dlatego, że zabrakło pieniędzy na benzynę i bilety straciły ważność, byłoby niewłaściwe - powiedziała szefowa rządu podczas dyskusji z internautami.

Powodem złożenia przez Air Berlin wniosku o otwarcie postępowania upadłościowego była decyzja głównego akcjonariusza - linii lotniczych Etihad Airways ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - o zaprzestaniu finansowania deficytowej firmy. Arabski inwestor oświadczył, że sytuacja niemieckiego partnera "gwałtownie się pogorszyła", co uniemożliwiło "wdrożenie alternatywnych rozwiązań strategicznych".

Największa niemiecka linia lotnicza Lufthansa prowadzi obecnie rozmowy z Air Berlin, by przejąć niektóre operacje przewoźnika w ramach większej restrukturyzacji.(pap)

Na zdjęciu: niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Fot. EPA/FOCKE STRANGMANN

 

 

Komentarze

Xyz
Wszystkie inne europejskie linie lotnicze powinny zrobić to samo co Ryanair, a zwłaszcza nasz LOT. Zbombardować Komisję Europejską skargami i protestami. Ciekawe jak by z tego wybrnęli? A odszkodowania za odwołane loty niech płaci AirBerlin i Etihad.
2017-08-17 20:05:12
renoikubicafan
Nie zapominajcie co oznacza słowo "oszwabić" i dlaczego. To długa historia.
2017-08-17 19:58:11
zak
A zostawić na lodzie kilkadziesiąt tysięcy stoczniowców i ich rodzin to już dobrze? Co za fałszywa baba. Gdzie my żyjemy?
2017-08-17 19:00:02
"Slabo z pamiecia"
A nie chcial przepadkiem ten Air Berlin "Kupic/Przejac" za czasow Tuska... i Polskiego LOT-u ??
2017-08-17 11:45:34
Bajki... od "Cioci"
A nie moga Ci Niemieccy turysci, powrocic samolotami innych Linii ( rowniez i zagramanicznych ) co laduja i na innych Lotniskach w Niemczech ? Ciekawe, co na to teraz beda "Mowili i Odpowiadali"... Panowie Timmermans czy Schultz...??
2017-08-17 11:41:00
U
I co na to Unia, jakieś wezwania do wyjaśnienia, czy coś?
2017-08-17 06:58:25
Xyz
A naszej stoczni nasz rząd wg prawa unijnego nie mógł pomagać. W Niemczech można. To cała prawda o tej "niemieckiej" UE. Lufthansa przejmie AirBerlin bez ponad miliardowego długu odda potem ten kredyt i po sprawie. Eurokraci nawet okiem nie mrugną
2017-08-17 00:19:26
Waaas...
Na to, to beda teraz Niemieccy politycy w Brukseli troche malo-mowni i pytan od Dziennikarzy nie-do-sly-sza ??
2017-08-17 00:03:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi