niedziela, 18 lutego 2018.
Strona główna > Świat > Rosja ma dowody

Rosja ma dowody

Rosja ma dowody
Data publikacji: 2015-12-03 16:24
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:35
Wywietleń: 1609 44864

Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło, że ma dowody na to, iż Turcja jest głównym odbiorcą ropy naftowej z terenów opanowanych przez Państwo Islamskie (IS), a prezydent Recep Tayyip Erdogan i jego rodzina czerpią korzyści z nielegalnego handlu surowcem.

Moskwa i Ankara prowadzą wojnę na słowa od zeszłego tygodnia, gdy za wkroczenie w przestrzeń powietrzną Turcji myśliwce tureckie zestrzeliły rosyjski bombowiec prowadzący naloty w Syrii.

Przedstawiciele rosyjskiego resortu poinformowali, że znają trzy trasy, którymi ropa IS trafia do Turcji. Powoływali się na zdjęcia satelitarne przedstawiające konwoje cystern, które jadą z ropą w stronę Turcji i przekraczają granicę. Zapowiedzieli również, że w przyszłym tygodniu zaprezentują informacje na temat pomocy udzielanej bojownikom przez Turcję.

- Turcja jest głównym konsumentem ropy kradzionej jej prawowitym właścicielom - Syrii i Irakowi - powiedział wiceminister obrony Anatolij Antonow. Zdaniem resortu dotychczasowe ataki przyczyniły się do zmniejszenia o połowę nielegalnego obrotu ropą przez IS, które zarabia na tym ok. 2 mld dolarów rocznie.

W odpowiedzi na te oskarżenia Erdogan już wcześniej zapewniał, że jego kraj pozyskuje ropę wyłącznie z legalnych źródeł. Zażądał, by prezydent Władimir Putin przedstawił dowody i zapowiedział, że poda się do dymisji, jeśli rosyjskie zarzuty się potwierdzą. (pap)

 

Komentarze

polityk
Jeżeli rzeczywiście rosyjski samolot wtargnął na terytorium Turcji, to dobrze że został zestrzelony.W tym wypadku protesty premiera Turcji o naruszenie granic państwowych należy uznać za uzasadnione. Ale jak należy potraktować Turcję, że krótko potem sama wtargnęła na teren suwerennego państwa, jakim jest Irak? Czyżby działało tu prawo Kalego? Chyba tak i dotyczy to nie tylko tej części świata. Każda polityka, to największa ....
2015-12-05 20:19:51
Kwestia czasu,
Czas pokaze Komu w koncu bedzie mozna uwierzyc i zawierzyc... ??
2015-12-04 01:13:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
0
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jak żyło się w powojennym Szczecinie
Morsy na kąpielisku Głębokie
Dawny Szczecin
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy