wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Rosja grozi wetem

Rosja grozi wetem

Data publikacji: 2015-07-29 16:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:37
Wywietleń: 650 6337

Rosja w ONZ zagłosuje przeciw projektowi rezolucji o utworzeniu trybunału ws. katastrofy malezyjskiego boeinga na wschodniej Ukrainie i jest gotowa użyć weta - powiedział stały przedstawiciel Rosji w ONZ Witalij Czurkin.

Wyraził przekonanie, że zgłoszony do Rady Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji nie przejdzie. Chodzi o projekt przedstawiony w Radzie Bezpieczeństwa przez Malezję dotyczący utworzenia międzynarodowego trybunału do ścigania winnych katastrofy pasażerskiego samolotu Boeing 777, do której doszło w lipcu roku 2014 nad terenami wschodniej Ukrainy, znajdującymi się pod kontrolą prorosyjskich separatystów. W jej następstwie zginęło 298 osób, z czego większość to obywatele Holandii.Inicjatywę Malezji poparły władze Australii, Holandii, Belgii i Ukrainy, sprzeciwiła się jej Rosja, która wniosła własny projekt.

Rada Bezpieczeństwa liczy 15 członków, z czego piątka stałych, w tym Rosja, dysponuje prawem weta. Reprezentant Rosji zaznaczył, że forsowanie rezolucji o utworzeniu trybunału międzynarodowego ws. boeinga stwarza nowe zarzewie konfrontacji na świecie.

- To jawna próba stworzenia jeszcze jednego ogniska konfrontacji, co mogłoby mieć daleko idące następstwa dla stosunków międzynarodowych w warunkach, gdy świat ma bardzo wiele problemów wymagających wszechstronnej współpracy - powiedział Czurkin.

Wciąż brak oficjalnych ustaleń, kto zestrzelił samolot i ponosi odpowiedzialność za śmierć 298 osób. Powołując się na dane wywiadowcze, rządy państw zachodnich i Ukrainy przypisywały odpowiedzialność za tę tragedię działającym w rejonie katastrofy prorosyjskim separatystom. Moskwa odpiera te zarzuty, sugerując, iż samolot trafiła rakieta wystrzelona przez ukraiński myśliwiec. Oczekiwany jest raport w tej sprawie. (pap)

Komentarze

Czytelnik Kuriera...
A co z Naszym TU 154 w Smolensku... ktory "pechowo trafil tam w brzoze"...? Gdzie o bardzo waznych czesciach powyzszego samolotu, jak i jego czarnych skrzynkach - przetrzymywanych tam od kilku juz lat......nie wspomne ! !
2015-07-29 22:16:37

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi