środa, 24 stycznia 2018.
Strona główna > Świat > Rosja grozi przedłużeniem embarga

Rosja grozi przedłużeniem embarga

Rosja grozi przedłużeniem embarga
Data publikacji: 2016-05-29 09:01
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:48
Wywietleń: 239 135695

Rząd Rosji zagroził Unii Europejskiej przedłużeniem do końca 2017 roku embarga na żywność wprowadzonego w odpowiedzi na unijne sankcje będące reakcją na działania Rosji wobec Ukrainy. UE przygotowuje się obecnie do decyzji o przedłużeniu sankcji.

- Nakazałem przygotowanie propozycji w celu przedłużenia środków odwetowych nie na rok, ale do końca 2017 roku - oświadczył premier Dmitrij Miedwiediew cytowany przez rosyjskie media.

Na mocy rosyjskiego embarga zakazany został import do Rosji większości artykułów spożywczych pochodzących z krajów Zachodu, głównie Unii Europejskiej, która wprowadziła sankcje za aneksję Krymu i wspieranie prorosyjskich separatystów w Donbasie.

Minister rolnictwa Aleksandr Tkaczow powiedział, że Rosja nie planuje rozszerzać listy artykułów objętych embargiem. Według Miedwiediewa zaś przedłużenie embarga o półtora roku pozwoli z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować inwestycje w rosyjskim sektorze rolno-spożywczym, który niechętnie patrzy na powrót zachodniej konkurencji.

- To znakomita wiadomość dla rodzimych producentów rolnych. To pozwoli na planowanie inwestycji w przemyśle, podwyższenie jakości i konkurencyjności rosyjskiej żywności - powiedział Tkaczow.

Embargo, które wygasa w sierpniu, było już raz przedłużane w zeszłym roku. Wewnętrzny raport rządu rosyjskiego, ujawniony przez agencję TASS, szacuje, że kraje objęte embargiem poniosły z tego tytułu straty w wysokości 9,3 mld euro. (pap)

Komentarze

Pralka Frania... do Jaruna,
A gdzie Ty "starszy czlowieku" PO-konczyles swoje Propagandowe Szkoly i Akademie 1-szo Majowe - wymien i to....? Gdzie o Uniwersytetach Marxizmu i Leninizmu juz nie ws-PO-me...??
2016-06-01 01:21:19
@ Jarun......daj sobie spokój, hołocie
od pokolenia wbija się do głów, że Rosja to samo zło...oni w te brednie uwierzyli, na wiarę zaś rady nie ma. Polacy na samych jabłkach tracą rocznie 1,75 mld zł...ale co to dla wiary...
2016-05-31 21:18:46
LAĆ NA RUSKI RYNEK MOCZEM
Przez lata agentura Moskwy pod postacią PSL wmawiała Polakom, że wschodni sąsiedzi są nam najmilsi i najhojniejsi. Bzdura! Szukajmy zbytu po całym świecie ! Nie wierzcie PSL !
2016-05-31 10:31:40
Jarun
Nie należy innych mierzyć swoją miarą. Rosjanie kochają swoją Armię, uwielbiają ją, są z niej dumni. Armia nie zastrasza narodu, pleciesz bzdury młody człowieku. Coś ci się pomyliło. Sprawa Krymu - nikt z Krymu nie wyjeżdża/ucieka na Ukrainę. Ze stacjonujących 20 ukraińskich pułków na Krymie, 18 od razu przeszło na stronę Rosjan a tylko dwa wyjechały na Ukrainę. Zrozum, że wschodnia Ukraina nie cierpi "ukropów" czyli UPA z zachodniej Ukrainy. Ja rozmawiałem z tymi ludźmi a nie tylko jak ty z rozdziawioną buzią słuchałem propagandy. Wreszcie to milion Ukraińców pracuje w Polsce a Rosjan nie ma. Więc gdzie jest kryzys? Widać dzieciaczku, że nie ruszasz się ze Szczecina i nie byłeś na wiosce "popegerowskiej". Pojedź, zobacz, pogadaj a potem dyskutuj.
2016-05-31 07:58:04
Wschodni "dobrobyt"...
Do Jaruna raz jeszcze... mowiac krotko mieszasz jedno z drugim ?? Tak moga zarabiac tyle, ale tylko w Moskwie i St. Petersburgu... bo sprzataja Kreml i inne Ministerstwa, a w PO-zostalej czesci Kraju... ? A na Krymie Emeryci musza teraz przezyc za 100 Euro na miesiac...i Propaganda milionow nie nakarmisz a PO-tezna Armia tylko do czasu zastraszysz...! A jak teraz jeszcze cala Rosje obejmie Cenzura Internetu, to wogole juz tylko... " Hulaj Dusza Piekla Nie Ma " ! Reasumujac: a dlaczego nawet "Oli-garki" z Rosji uciekaja...??
2016-05-31 00:13:14
Jarun
Jako ciekawostkę podam, że Rosjanie do pracy sprowadzają Chińczyków. W Moskwie sprzątaczka zarabia 2600zł, robotnik 4500zł a nauczyciel 4800zł w przeliczeniu na nasze złotówki.
2016-05-30 15:12:25
ADAMS
Rosjanie wycięli w pień ludy rolnicze u siebie i dookoła. Musieli by sprowadzać Polaków do jabłek. U nich wszystko to kampanie: siewna, żniwna, agrotechniczna itd. A nie urżnąć się i wstać dzień w dzień przez większość roku o świcie żeby pójść do sadu to dla nich jest nie do pojęcia.Tego nie nauczysz. To się z domu wynosi.
2016-05-30 13:37:39
Jarun
O święta naiwności. Mówimy o państwie, Rosji która jest 55 razy większa od Polski. W zasadzie Rosja jest samowystarczalna. Mniejsza z tym. Rosja ma dobre relacje z Chinami (1 miliard 300 milionów) i z Indiami. Ile w Polsce jest produktów z Unii a ile z Chin? Towar jest w nadmiarze i kłopot jest ze sprzedażą a nie kupnem, np.Rosja kupuje jabłka od Izraela. Oczywiście Rosja będzie miała przez kilka lat trudności z niektórymi towarami, co spowoduje rozwój własnego przemysłu a ponieważ nałożono embargo to znając ich mentalność -będą kopiować zachodnie rozwiązania. Poza tym Rosjanie nie do takich wyrzeczeń są przyzwyczajeni a wspólny wróg jednoczy naród. Putin ma takie poparcie u swoich obywateli o jakim zachodni przywódcy mogą tylko pomarzyć. W Turcji Rosjanie zostawiali ok. 3 mld. $ a po zestrzeleniu samolotu urwało się. W Londynie jest 200 tys. bogatych Rosjan. Słyszycie większe pomruki z Anglii w stronę Rosji? Polska jest amerykańską szpicą na Wschodnią Europę i z tego tytułu nie odnosi korzyści a jak mawiał Radek Sikorski: robimy Amerykanom...
2016-05-30 10:32:44
Tak w skrocie...
Do Jaruna... a dodatkowo poczytaj sobie na Ekonomicznych stronach internetowych...i obejrzyj wykres Moskiewskiej Gieldy Papierow Wartosciowych tj. Akcji itp... jak od minimum 4 lat juz doluja... gdzie o wartosci Rubla na razie nie wspomne !!
2016-05-29 22:43:33
PO PO-wrocie...
Do Jaruna, jak nie dowierzasz... to sie tam wybierz, szczegolnie do mniejszych miast i na wioski, a jak wrocisz (?) to Nam PO-o-PO-wiadasz ! Z tym, ze przyjmiemy i wysluchamy - ale tylko PRAWDE...!!
2016-05-29 21:56:06
Jarun
Ten upadek Rosji to słyszę od kilku lat. Pobożne życzenia ale infantylne.
2016-05-29 15:04:26
Francuskie pieczywo ze Szwajcarskim serkiem...
Zachod nie zaginie a Rosja PO-dupada... i szkoda tylko tych biednych Rosjan ! I ciekawym jest... a z jakich zagranicznych spozywczych towarow... sporzadza sie PO-silki na Kremlu ??
2016-05-29 11:36:06
BIDOK
Dzięki Bogu, jabłka będą po 1 - 2 zł/Lidl, Biedra/, a nie po 4, mięso też tańsze, tylko szkoda, że rządzący nic nie robią aby z Rosją były dobre relacje, tańsze paliwo, surowce.
2016-05-29 10:27:53
bolo
"- To znakomita wiadomość dla rodzimych producentów rolnych. To pozwoli na planowanie inwestycji w przemyśle, podwyższenie jakości i konkurencyjności rosyjskiej żywności - powiedział Tkaczow." - tylko embargo pomoże Rosjanom na naukę gospodarności we własnym kraju.
2016-05-29 09:40:03