poniedziałek, 18 grudnia 2017.
Strona główna > Świat > Rabunkowe wykopaliska

Rabunkowe wykopaliska

Rabunkowe wykopaliska
Data publikacji: 2015-09-20 01:17
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:36
Wywietleń: 760 22289

Ponad 10 tys. nieruchomych i ruchomych zabytków na zajętych przez dżihadystów obszarach Syrii jest bezpośrednio zagrożonych zniszczeniem lub przemytem - podało UNESCO na konferencji poświęconej zagrożeniom dla syryjskiego dziedzictwa.

Dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) prowadzi w Syrii rabunkowe, nielegalne wykopaliska na skalę przemysłową - zaalarmowała dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa. O jego skali świadczą zarówno zdjęcia satelitarne, jak również obserwowany napływ antyków na rynki sztuki. Artefakty z syryjskich muzeów, zabytki archeologiczne, nawet mozaiki, z podrobionymi dokumentami można kupić w internecie. Zjawisko to jest równoległe do trwającego niszczenia zabytków sprzecznych - jak twierdzi IS - z nauką islamu. Na początku września zniszczono m.in. bezcenne starożytne zabytki w Palmyrze.

– To jest niedopuszczalne przestępstwo przeciw cywilizacji. Chodzi nie tylko o unicestwienie pomników nieislamskiej kultury. Handel dziełami sztuki i syryjskimi zabytkami archeologicznymi jest ważnym źródłem finansowania dżihadystów, obok handlu ludźmi i ropą. Finansuje się w ten sposób wojnę, terroryzm, wygnanie ludności cywilnej – stwierdziła Bokowa. Jej zdaniem "priorytetem numer jeden jest teraz ograniczenie handlu dziełami sztuki”. Jak zaznacza: „Nabycie takich dzieł jest nie tylko sprzeczne z prawem, jest również nieetyczne” – dodała Bokowa.

Obecnie KE pracuje nad nową dyrektywą o ochronie zabytków i uniemożliwieniu nielegalnego handlu dziełami sztuki. Ma być gotowa na początku 2016 r. - poinformowała również Bokowa. (pap)

Komentarze

Zamiast tylko "plakac" i biedolic...
Zmienic wiec jak najszybciej Miedzynarodowe Prawo handlem Antykami tak..., by nielegalne Ich kupno bylo Miedzynarodowo - OSTRO KARANE ! I przekazac jak najszybciej srodki finansowe dla Interpolu - na Ich sciganie ! !
2015-09-20 10:17:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Ostatni dzień jarmarku
Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Poprzedni Następny

Nekrologi