wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Świat > Rabunkowe wykopaliska

Rabunkowe wykopaliska

Rabunkowe wykopaliska
Data publikacji: 2015-09-20 01:17
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:36
Wywietleń: 733 22289

Ponad 10 tys. nieruchomych i ruchomych zabytków na zajętych przez dżihadystów obszarach Syrii jest bezpośrednio zagrożonych zniszczeniem lub przemytem - podało UNESCO na konferencji poświęconej zagrożeniom dla syryjskiego dziedzictwa.

Dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) prowadzi w Syrii rabunkowe, nielegalne wykopaliska na skalę przemysłową - zaalarmowała dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa. O jego skali świadczą zarówno zdjęcia satelitarne, jak również obserwowany napływ antyków na rynki sztuki. Artefakty z syryjskich muzeów, zabytki archeologiczne, nawet mozaiki, z podrobionymi dokumentami można kupić w internecie. Zjawisko to jest równoległe do trwającego niszczenia zabytków sprzecznych - jak twierdzi IS - z nauką islamu. Na początku września zniszczono m.in. bezcenne starożytne zabytki w Palmyrze.

– To jest niedopuszczalne przestępstwo przeciw cywilizacji. Chodzi nie tylko o unicestwienie pomników nieislamskiej kultury. Handel dziełami sztuki i syryjskimi zabytkami archeologicznymi jest ważnym źródłem finansowania dżihadystów, obok handlu ludźmi i ropą. Finansuje się w ten sposób wojnę, terroryzm, wygnanie ludności cywilnej – stwierdziła Bokowa. Jej zdaniem "priorytetem numer jeden jest teraz ograniczenie handlu dziełami sztuki”. Jak zaznacza: „Nabycie takich dzieł jest nie tylko sprzeczne z prawem, jest również nieetyczne” – dodała Bokowa.

Obecnie KE pracuje nad nową dyrektywą o ochronie zabytków i uniemożliwieniu nielegalnego handlu dziełami sztuki. Ma być gotowa na początku 2016 r. - poinformowała również Bokowa. (pap)

Komentarze

Zamiast tylko "plakac" i biedolic...
Zmienic wiec jak najszybciej Miedzynarodowe Prawo handlem Antykami tak..., by nielegalne Ich kupno bylo Miedzynarodowo - OSTRO KARANE ! I przekazac jak najszybciej srodki finansowe dla Interpolu - na Ich sciganie ! !
2015-09-20 10:17:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej