niedziela, 22 kwietnia 2018.
Strona główna > Świat > Putin boi się zamachu stanu?

Putin boi się zamachu stanu?

Putin boi się zamachu stanu?
Data publikacji: 2016-04-07 23:26
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:48
Wywietleń: 827 127339

Powołanie przez prezydenta Rosji Władimira Putina Gwardii Narodowej - nowej struktury na bazie wojsk wewnętrznych MSW - ma zabezpieczyć go przed zagrożeniami wewnętrznymi i wojskowym zamachem stanu - pisze amerykański ośrodek analityczny Stratfor.

Decyzja Putina o powołaniu Gwardii Narodowej została ogłoszona we wtorek. Formacja tworzona z dotychczasowych wojsk wewnętrznych MSW będzie podporządkowana bezpośrednio szefowi państwa. Oficjalnie ma ona zwalczać terroryzm i przestępczość zorganizowaną - pisze Stratfor. Ale tak nagła decyzja, by stworzyć gwardię, wskazuje na to, że Kreml przygotowuje się na jakieś destabilizujące sytuacje - ocenia amerykański ośrodek.

- Inicjatywa ta może być ruchem uprzedzającym nadchodzące wybory parlamentarne (...); poprzednie, w 2011 roku, wywołały polityczne rozruchy (...). Siły te mogą więc zostać wykorzystane do stłumienia ewentualnych protestów po wrześniowych wyborach - przewiduje Stratfor. Inne wytłumaczenie nagłej decyzji o powołaniu gwardii, której utworzenie rozważał już prezydent Borys Jelcyn, a także - wielokrotnie - sam Putin, może być takie, że chce on mieć "swą własną armię" - kontynuuje Stratfor.

"Tworząc Gwardię Narodową Putin może fortyfikować swoją administrację na wypadek zamachu stanu. Może to oznaczać, że rosyjski prezydent nie jest pewien, czy inne siły bezpieczeństwa - FSB, wojska MSW czy nawet armia - pozostałyby lojalne wobec niego, gdyby doszło do puczu" - pisze Stratfor.

Nie ma jeszcze oficjalnych danych o liczebności Gwardii Narodowej. Struktury, które mają wejść w jej skład, czyli wojska wewnętrzne, siły specjalne policji - OMON i SOBR, a także siły ochrony, liczą łącznie ok. 400 tys. ludzi. Do oficjalnych zadań Gwardii Narodowej - prócz walki z ekstremizmem i terroryzmem - ma też należeć ochrona porządku publicznego, udział w przerywaniu masowych zgromadzeń odbywających się bez zezwolenia, a także pomoc w ochronie granicy państwowej i ochronie ważnych obiektów.

Ze względu na zagrożenia na Kremlu i w jego sąsiedztwie rosyjska Federalna Służba Ochrony (FSO, odpowiedniczka polskiego BOR-u) przeprowadziła w czwartek ćwiczenia antyterrorystyczne. Jak zapewniły służby, ćwiczenia, z wykorzystaniem śmigłowców i łodzi, przebiegły w sposób przepisowy. (pap)

Fot. EPA/DMITRI LOVETSKY

Komentarze

punia
O czym/kim/ty wawrzek smędzisz z tym drugim nierobem "pytanie"?. Zresztą "pytanie" to wyjątkowy buc w dodatku tchórzliwy.
2016-04-11 09:20:59
pytanie
Jest takie powiedzenie - " Złego diabli nie wezmą "?
2016-04-10 19:14:29
Wawrzek
Tak to już jest, że im większy zbrodniarz tym ma więcej zwolenników i honorów, tego który wymordował kilkadziesiąt milionów czczą w Mauzoleum nie wiedząc nawet jak naprawdę się nazywał(dokumentują, że Goldman)bo występuje pod pseudonimem. Każdy z nich miał i ma Gwardie Ochrony ale nigdy nie są i nie będą szczelne by mu zapewnić bezpieczeństwo. Znajdzie się zawsze Brutus.
2016-04-10 13:32:54
Jarun
A jakże. Europa wprowadziła sankcje i już polskie media donosiły, że niedługo Rosja padnie na kolana, umrze z głodu i w ogóle... a cara Putina pogonią z kremla. Poza tym media donosiły, że Putin jest chory i niedługo kipnie. Jak żywo przypomina to scenę z filmu "Zakazane piosenki" gdzie Danuta Szaflarska grająca Halinę mówi o tym, że Hitler zwariował, bunt w Berlinie...a potem słychać Niemców i radosny śpiew: hajli-hajla. Pobożne życzenia to nie rzeczywistość panie redaktorze.
2016-04-09 14:20:15
Czyli maxymalnie jeszcze 12 lat,
Odp. do Puni... no to jak Ci nie pasuje 100 lat, to niech bedzie i 111... PO-d warunkiem ze wytrzyma i dozyje ??
2016-04-09 00:26:08
Ciekawa sprawa.
Hitler miał "SS",Putin będzie miał "GN"
2016-04-08 17:58:32
punia
Powiedział(@Sto lat), co wiedział. A Putin to taki chłopiec do bicia aby odreagować własną słabość.
2016-04-08 13:26:17
100 lat... 100 lat... niech...
Jak by nie patrzyl, to Rosja od 99 juz lat jest Rzadzona wg. zasad i wytycznych Rewolucji Pazdziernikowej... ktora w przyszlym roku bedzie odchodzic juz 100 lat !!!
2016-04-08 12:44:24
Jarun
Jeżeli napisał to amerykański wywiad Stratfor -na pewno jest to "prawda na zamówienie". Powtarzanie czegokolwiek za CIA, KGB(FSB), DGSE,BND, Mosadem jest szkodliwe (dla kogoś) a wiara w to, co oni mówią to czysta durnota. Przyszedł taki rozkaz: nie szczekać na Łukaszenkę i cisza w Europie. Przecież Łukaszenka nie stał się raptem demokratą i nie zmienił się, ale złego słowa o nim nie usłyszycie. Prawda?!
2016-04-08 09:44:34
Putn
A kto się nie boi? :=)
2016-04-08 07:54:10
ewa35
W USA jest Gwardia Narodowa w wielu krajach jest W Polsce tez zakladamy Czemu Rosja nie moze miec skoro jest otwarta w wielu miejscach\ granicznych na przybyszow z niecnymi zamiarami