wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Świat > Przeciwko „polskim obozom zagłady”

Przeciwko „polskim obozom zagłady”

Przeciwko „polskim obozom zagłady”
Data publikacji: 2017-02-04 20:27
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:50
Wywietleń: 1111 211875

Mobilny billboard z napisem "Death Camps Were Nazi German" dotarł w sobotę (4 lutego) do Londynu i został wyeksponowany przed ambasadą RP i pobliską siedzibą telewizji BBC. Akcja jest protestem wobec używania przez zagraniczne media sformułowania "polskie obozy śmierci".

Samochód ciągnący billboard wjechał do Londynu w godzinach popołudniowych. Wcześniej był eksponowany m.in. w Wiesbaden pod siedzibą niemieckiej telewizji ZDF, w Bonn w pobliżu biur telewizji Deutsche Welle i w sąsiedztwie instytucji unijnych w Brukseli. Pod siedzibą publicznej telewizji BBC w Londynie billboard przywitało około 30-40 osób, które miały polskie flagi i chętnie fotografowały się na tle instalacji.

- To niezwykle ważna akcja, bo używanie fałszywego zwrotu "polskie obozy śmierci" może doprowadzić do tego, że następne pokolenie może mieć krzywy obraz tego, co działo się podczas drugiej wojny światowej - podkreślił Paweł Soja, który prowadził samochód w drodze z Brukseli do Londynu.

Z kolei Tomasz Muskus z Komitetu Obrony Polski w Londynie tłumaczył, że postawienie billboardu pod siedzibą BBC ma celu "zwrócenie uwagi (...) na dołożenie staranności przy publikowaniu materiałów dotyczących odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez Niemcy podczas II wojny światowej".

- Wielokrotnie zdarzało się, że programy emitowane przez BBC zawierały nieprawdziwe informacje o rzekomej winie Polaków za popełnioną na narodzie żydowskim zbrodnię Holokaustu - powiedział, dodając, że "niemieckie obozy nazywano polskimi, a w tygodniu poprzedzającym rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz odpowiedzialnością za ludobójstwo próbowano obarczyć nawet polskich kolejarzy". BBC usunęła w ubiegłym tygodniu ze swojej strony po interwencji ambasady w Londynie sugestię, że polscy kolejarze, którzy nadzorowali przewozy do niemieckiego nazistowskiego obozu w Auschwitz ponoszą współodpowiedzialność za Holokaust. Redakcja BBC, tłumacząc zmianę, odnotowała, że "usunięto odniesienie do polskich maszynistów pośród osób kolaborujących z Niemcami, którzy w rzeczywistości byli zmuszeni do pracy siłą podczas niemieckiej okupacji".

Na niedzielę organizatorzy zaplanowali przeprowadzenie podobnej akcji w uniwersyteckim mieście Cambridge.

* * *

Samochód wyruszył w poniedziałek z Wrocławia. Na banerze o rozmiarach 3 na 6 m widnieje brama obozu Auschwitz, w którą wpisano kontur jednoznacznie kojarzący się z postacią Adolfa Hitlera. Obok grafiki widnieją napisy "Death Camps Were Nazi German" oraz "ZDF Apologize!". W grudniu 2016 r. niemiecka telewizja ZDF przegrała proces za użycie określenia „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz” i miała przeprosić więźnia Auschwitz Karola Tenderę za to sformułowanie.

Tekst i fot. Jakub Krupa

 

Na zdjęciu: Uczestnicy pikiety przy mobilnym billboardzie z napisem "Death Camps Were Nazi German" przed siedzibą BBC w Londynie

Komentarze

Polka
Jestem pod wrażeniem działań Polskiej Młodzieży w obronie naszego honoru i szacunku dla narodu polskiego. Jestem córka żołnierza Dywizji Generała Maczka, moja ciocia była węźniem obozu koncentracyjnego dla kobiet i ma to dla mnie ogromne znaczenie. Dziękuję WAM za taką wspaniałą postawę !!!!
2017-02-05 21:21:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej