wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Świat > Polski konsulat ostrzelany. MSZ wezwało ambasadora Ukrainy

Polski konsulat ostrzelany. MSZ wezwało ambasadora Ukrainy

Polski konsulat ostrzelany. MSZ wezwało ambasadora Ukrainy
Data publikacji: 2017-03-29 09:17
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:50
Wywietleń: 2071 228590

Do Ministerstwa Spraw Zagranicznych został wezwany ambasador Ukrainy w Polsce, to konsekwencja ataku na Konsulat Generalny Polski w Łucku - poinformował resort w środowym komunikacie (29 marca). Dodano, że polska placówka w Kijowie wystosuje też notę protestacyjną do ukraińskiego MSZ.

W komunikacie potwierdzono, że 29 marca, po północy czasu miejscowego, w budynku Konsulatu Generalnego RP w Łucku doszło do eksplozji. Dodano w nim, że w związku z incydentem w Łucku nikt nie ucierpiał. "Doszło jedynie do zniszczeń elewacji budynku konsulatu" - czytamy w komunikacie.

Szef biura MSZ Jakub Wawrzyniak w rozmowie z PAP poinformował, że wyniki oględzin prowadzone przez wezwane na miejsce służby ukraińskie wykazały, że wybuch spowodował pocisk z granatu.

 - W tej chwili oczekujemy i żądamy zapewnienia wzmożonej i skutecznej ochrony wszystkich naszych placówek na Ukrainie oraz jak najszybszego wyjaśnienia okoliczności zdarzenia, przede wszystkim ustalenia i zatrzymania sprawcy bądź sprawców - podkreślił szef biura MSZ.

Dodał, że z uwagi na prowadzone śledztwo dalszych informacji MSZ nie udziela. Zaznaczył, że podejmowane będą kolejne kroki dyplomatyczne przez resort.

- W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba polskiego konsulatu w Łucku, na północnym zachodzie Ukrainy - powiedział konsul RP w tym mieście Krzysztof Sawicki. Do ostrzału doszło pół godziny po północy czasu lokalnego (godz. 23.30 we wtorek w Polsce). W tym czasie na terenie konsulatu była jedynie ochrona. W wyniku ataku nikt nie ucierpiał.

(pap)

Na zdjęciu: Widok na dach Konsulatu Generalnego Polski w Łucku 

Fot. EPA/OLENA LIVITSKA

Komentarze

"Urzedy podatkowe" moga roznie pracowac...
A moze chcieli tylko "przestraszyc" Kominiarza - pracujacego na czarno... nocami ? A ze troche nie tak "jak trzeba potrafili"... no to przeciez nic takiego ??
2017-03-30 23:56:36
bździągwa
W czym ma oparcie polska polityka niepodleglosciowa? W sile wlasnej? W sojuszach? W wyobrażeniach? W faktch czy iluzjach?
2017-03-30 10:29:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej