sobota, 18 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Polacy przygotowywali atak na uchodźców?

Polacy przygotowywali atak na uchodźców? (akt. 1)

Polacy przygotowywali atak na uchodźców?
Data publikacji: 2016-02-12 20:18
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:48
Wywietleń: 1373 117866

Sąd w Soedertoern pod Sztokholmem zdecydował w piątek o aresztowaniu 10 Polaków podejrzanych o przygotowywanie ataku na ośrodek dla uchodźców w Nynaeshamn.

W należących do Polaków samochodach, zaparkowanych w pobliżu kempingu w gminie Nynaeshamn, gdzie przebywają starający się o azyl uchodźcy, szwedzka policja znalazła niebezpieczne narzędzia: kije, pręty, noże i siekiery.

Podczas posiedzeń sądu solidarność z zatrzymanymi manifestowało ok. 100 Polaków. Część z nich miała na sobie szaliki z polskim godłem narodowym oraz symbolami klubów piłkarskich. Zbierano także pieniądze na rzecz podejrzanych i ich rodzin. Obrońcy w sądzie twierdzili, że ich klienci zaprzeczają, jakoby planowali zaatakowanie migrantów. Jeden z podejrzanych powiedział, że przebywa w Szwecji jako turysta. Inny niedawno przyjechał do Szwecji i znalazł pracę w branży budowlanej.

Prokurator Sara Friedman chce oskarżyć wszystkich zatrzymanych mężczyzn o zamiar "ciężkiego pobicia". Ma na to czas do 25 lutego. Sąd wyraził zgodę na areszt 13 osób ze względu na możliwość prób uniknięcia przez nie wymiaru sprawiedliwości lub możliwość mataczenia w śledztwie. (pap)

 

Wcześniejsza informacja:

Sąd w Soedertoern pod Sztokholmem zdecydował o aresztowaniu na dwa tygodnie dwóch Polaków oraz jednego Ukraińca podejrzanych o przygotowywanie ataku na ośrodek dla uchodźców w Nynaeshamn pod Sztokholmem.

Inny Polak, 17-latek, został zwolniony z aresztu ze względu na niepełnoletność. Ma on jednak nadal status podejrzanego. Obrońcy w sądzie twierdzili, że ich klienci zaprzeczają, jakoby planowali zaatakowanie migrantów. Jeden z podejrzanych powiedział, że przebywa w Szwecji jako turysta.

Szwedzka prokuratura złożyła do sądu wniosek o aresztowanie 14 osób, w większości Polaków, podejrzanych o przygotowywanie ataku na ośrodek dla uchodźców. Mężczyzn w wieku od 17 do 40 lat zatrzymała w tym tygodniu szwedzka policja w pobliżu kempingu w gminie Nynaeshamn, gdzie przebywają starający się o azyl w Szwecji uchodźcy. W samochodach podejrzanych znaleziono niebezpieczne narzędzia: kije, pręty, noże i siekiery.

Prokurator Sara Friedman chce oskarżyć wszystkich zatrzymanych mężczyzn o zamiar „ciężkiego pobicia”. Jak podała, większość z nich ma polskie obywatelstwo. Część mieszka i pracuje w Szwecji, inni przebywają w tym kraju tymczasowo.

Jak napisała w czwartek szwedzka popołudniówka „Aftonbladet”, Polacy mieli zebrać się w Nynaeshamn po apelu nawołującym do odwetu, który został opublikowany po polsku na jednej z polonijnych grup na Facebooku. Wynikało z niego, że w lokalnym pociągu jadącym z Nynaeshamn do Sztokholmu młoda Polka została zaatakowana na tle seksualnym przez grupę imigrantów. Gazeta, powołując się na źródła bliskie policyjnemu śledztwu, podała, że przestępstwo nie zostało zgłoszone policji, a cała historia mogła zostać zmyślona. Wpis z apelem jest już niedostępny.

Trzech spośród 14 zatrzymanych to Polacy, którzy pod koniec stycznia trafili na komisariat podejrzani o napaść na uczestników kontrdemonstracji w Sztokholmie. Zostali jednak wypuszczeni na wolność. Mężczyźni z polskimi flagami brali udział w manifestacji o nazwie „demonstracja ludu”, której uczestnicy wyrażali sprzeciw wobec przyjmowania przez Szwecję uchodźców. (pap)

 

Fot. EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Komentarze

Mariolka,
Odp. do wpisu marka... przyjmij takie ilosci "Ciapatych" co do tej pory przyjela Szwecja, to bedziesz automatycznie bardziej "rasistowski czy faszystowski"... niz Ustawa przewiduje !!
2016-02-13 22:09:47
Zacisnieta Szwedzka piesc... z reka w kieszeni,
Obecnie w Szwecji Rzadzi Lewica tj. Socjaldemokraci + Partia Ochrony Srodowiska (MP) gdzie wspierani sa jeszcze dodatkowo przez Partie Lewicowa (V) czyli Komunistow ! Swoim nieudolnym Rzadzeniem od roku czasu doprowadzili do tego, ze Ich wspolna PO-pularnosc spadla do okolo 23 % ! I by sie "ratowac" tak obecnie jak i na przyszlosc... to widza ratunek w Imporcie "Multi-Kulti" i dlatego zaczynaja bardziej dbac i Nich... jak o swoich Szwedow ! To powoduje, ze kazde najmniejsze wystapienie czy demonstracja przeciwko "Multi-Kulti"... jest od razu spotykana z ostrym sprzeciwem ze strony demonstrujacych Socjalistow i Komunistow... a Organy Bezpieczenstwa pracuja tak... ze "za duzo nie chca widziec i slyszec"...by nie byc oskarzonym zaraz o "rasizm" ! Dlatego w miare "ostro" podchodzi sie teraz do tej 14-to osobowej grupy Polakow, ktorzy chcieli "zamanifestowac" w obronie jednej ze Siostr, ktora rzekomo byla napastowana przez mlodych "Multi-Kulti" ! Na zakonczenie dodam, ze do Szwecji w zeszlym roku wjechalo ok. 163 000 "Multi-Kulti" a jak na razie na rok 2016-ty odpowiedzialny Minister mowil juz w styczniu o minimum 140 000... gdzie na pewno na tej ilosci sie nie zakonczy...? Jak tak dalej pojdzie, to zanosi sie na 2-gie tym razem "Europejskie IS" czyli Islamska Szwecje ??
2016-02-13 22:01:00
marek
Odradza się faszyzm w Europie, Szwecja jest tego przykładem. Zatrzymuje sie ludzi i wsadza do więzienia za to że są polakami. Koszmar
2016-02-13 17:04:38
Chrzescijanska Europa... nie PO-trzebuje IS-lamistow,
A ja slyszalam ze chlopaki mieli te budowlane rzeczy w samochodach, bo uzywali je w codziennej pracy na budowach ! A po drugie niech IS-lamisci w Szwecji nie biora sie za Szwedki czy Polki...tylko za te swoje Baby "opatulone w chustach"...!!
2016-02-13 10:52:59
@kibic
Od kiedy wiadomości ze świata muszą mieć coś wspólnego ze Szczecinem?
2016-02-13 02:41:35
kibic
do redakcji: co to ma wspólnego ze Szczecinem? jakiś lewak to pisał?
2016-02-12 22:18:13
.
Niewdzięczność ludzka nie zna granic.
2016-02-12 13:51:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi