poniedziałek, 19 marca 2018.
Strona główna > Świat > Po referendum Grecy świętują

Po referendum Grecy świętują

Po referendum Grecy świętują
Data publikacji: 0001-01-01 00:00
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:37
Wywietleń: 415 3524
Ateny. Tysiące zwolenników odrzucenia przez Grecję pakietu pomocowego międzynarodowych wierzycieli wyległy w niedzielę późnym wieczorem na największy plac Aten, Syntagmę, aby w nocy świętować zwycięstwo ich obozu w referendum.

- Zwyciężyła demokracja. Udowodniliśmy przywódcom europejskim, że nie można nas zastraszyć zamykając nam banki i próbując zmienić nam rząd, tylko dlatego, że ten, który sami wybraliśmy w demokratycznych wyborach, im się nie podoba – powiedział 20-letni student Spyros, który jest członkiem młodzieżowego ramienia Syrizy. Inny jej działacz, 50-letni Demostenes, powiedział, że sam jest zaskoczony wynikiem referendum i faktem, że obóz przeciwny propozycjom wierzycieli zdobył tak wielką przewagę. Według niego "to była naprawdę trudna walka".

- Zamknęli nam banki, regularnie przez cały tydzień zasypywali nas zagraniczną propagandą, grozili, że to referendum zadecyduje o naszym wyjściu z euro. I mimo tego wszystkiego, Grecy nie dali się zastraszyć i zagłosowali przeciw oszczędnościom. To dla mnie wielki dzień - powiedział.
Po "nie" w greckim referendum i odrzuceniu warunków, jakie stawiali Grecji międzynarodowi wierzyciele - Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny (EBC) i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), strefa euro czeka na nowe propozycje ze strony Aten. Rynki zareagowały w poniedziałek na wynik lekkimi spadkami. KE zapewniła, że stabilność strefy nie jest zagrożona. Grecki premier Aleksis Cipras powiedział kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że propozycje antykryzysowe przedstawi we wtorek w Brukseli. Teraz przywódcy państw strefy euro zadecydują, czy zaoferować Grecji kolejny pakiet pomocy finansowej, czy też dopuścić do jej bankructwa i być może wyjścia ze strefy euro.


Wśród pierwszych reakcji KE zadeklarowała, że jest nadal gotowa "pracować z władzami greckimi", ale nie może negocjować nowego porozumienia ws. pomocy finansowej bez mandatu eurogrupy. MFW oświadczył, że "przyjął do wiadomości wyniki referendum" i jest gotów pomóc Grecji, jeżeli zostanie o to poproszony. Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem powiedział, że utrzymanie Grecji w tej grupie jest wciąż jego celem. Tymczasem rząd Niemiec, największy wierzyciel, oznajmił, że nie widzi warunków do podjęcia nowych negocjacji, choć wiele zależy od propozycji Aten.

W samej Grecji minister finansów Janis Warufakis podał się dymisji. Dodał, że według przekazanych mu opinii ministrowie finansów innych krajów strefy euro z niechęcią widzą go na wspólnych posiedzeniach. Na miejsce Warufakisa nominowany został główny negocjator greckiego rządu w rozmowach z wierzycielami Euklid Cakalotos. (pap)

Na zdjęciu: Radość przeciwników zaciskania pasa na największym placu Aten - Syntagmie.

Fot. EPA/YANNIS KOLESIDIS

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-6
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Panie świętowały Dzień Kobiet na sportowo
Protest przeciwko wojnom
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy