sobota, 25 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Pierwsza zima bez rosyjskiego gazu

Pierwsza zima bez rosyjskiego gazu

Pierwsza zima bez rosyjskiego gazu
Data publikacji: 2016-02-15 14:24
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:48
Wywietleń: 1336 120169

– Ukraina przeżyje obecną zimę bez rosyjskiego gazu – oświadczył premier Arsenij Jaceniuk podkreślając, że jest to wydarzenie historyczne. Ukraina wykorzystuje obecnie gaz, kupowany na Zachodzie i wydobywany ze źródeł własnych.

– Pragnę poinformować, że po raz pierwszy w historii Ukrainy dotrwamy do końca zimy bez rosyjskiego gazu. Jest to realna reforma. Ukraina zdywersyfikowała dostawy gazu ziemnego – powiedział Jaceniuk w trakcie spotkania z dyplomatami w Kijowie.

Ukraina zrezygnowała z dostaw gazu z Rosji pod koniec listopada. Premier polecił wówczas wstrzymanie zakupów w tym kraju i wyjaśnił, że ceny tego paliwa, oferowane przez dostawców z Zachodu, są dla Kijowa korzystniejsze niż oferta rosyjska. Państwowa spółka paliwowa Naftohaz oświadczyła wtedy, że Ukraina będzie odbierała od strony rosyjskiej jedynie gaz przeznaczony dla odbiorców na Zachodzie. Nie wykluczyła jednak, że w razie konieczności będzie jednak nabywał paliwo od Rosjan.

Ukraiński minister energetyki i przemysłu węglowego Wołodymyr Demczyszyn informował w styczniu, że średnia cena gazu nabywanego przez Ukrainę w państwach unijnych wynosi 190 USD za 1000 metrów sześciennych.

– Jest to dużo niższa cena od tej, którą proponował (rosyjski) Gazprom - podkreślał.

Ukraina wydobywa rocznie z własnych złóż ok. 20 mld metrów sześciennych gazu. (pap)

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

Komentarze

A Polska po ile
kupuje ten gaz co to go Ukrainie rewersem dostarcza?...coś chyba koło 250 USD/1000 m3...czego to się nie robi dla strategicznych sojuszników...hołota zapłaci tą różnicę...
2016-02-15 19:18:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi