piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Pielgrzymi stratowani na śmierć

Pielgrzymi stratowani na śmierć

Pielgrzymi stratowani na śmierć
Data publikacji: 2015-09-24 19:37
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:36
Wywietleń: 1418 23594

Ponad 700 pielgrzymów zostało w czwartek stratowanych na śmierć podczas dorocznej pielgrzymki do Mekki (hadżdżu) - poinformowała saudyjska obrona cywilna. Ponad 800 osób zostało rannych.


W pielgrzymce do świętego miasta muzułmanów udział bierze około 2 mln osób. W czwartek cały czas trwała akcja ratunkowa, więc bilans ofiar może wzrosnąć. 

Do tragedii doszło w dolinie Mina, w pobliżu Mekki. Właśnie tam także w ramach pielgrzymki w czwartek rozpoczęło się doroczne symboliczne kamienowanie szatana na znak wyrzeczenia się zła. Obrzęd trwa do zmierzchu, a później przez kolejne dwa dni. W pierwszym dniu pielgrzymi muszą rzucić siedem kamieni w wysoką na 30 metrów jedną ze stel. W następne dni obrzucają kolejne. Napierające tłumy wiernych zmierzających w stronę steli starły się z tymi pielgrzymami, którzy odchodzili od niej po spełnieniu rytuału. Ten moment pielgrzymki jest niebezpieczny i już w przeszłości wielokrotnie dochodziło do stratowania lub uduszenia ludzi w zgromadzonym tłumie. W tym roku doszło do tragedii mimo niedawnych znaczących inwestycji rządu saudyjskiego w infrastrukturę doliny Mina, która miała usprawnić ruch pielgrzymów.

Według islamskiej tradycji w dolinie Mina diabeł próbował nakłonić patriarchę Abrahama (uznawanego zarówno przez islam, judaizm, jak i chrześcijaństwo), by odmówił poświęcenia Bogu, na dowód swej wiary, własnego syna Izaaka. Na pamiątkę tego, z okrzykiem "Allah akbar!" (Bóg jest wielki!) na ustach wierni podchodzą kolejnymi falami ku obeliskowi, by rzucić w niego kamieniami. Po zakończeniu rytuału kamienowania szatana pielgrzymi udają się do Mekki, miejsca urodzenia proroka Mahometa, w którym doznał objawień. Pielgrzymka jest jednym z pięciu filarów islamu, obok wyznania wiary, modlitwy pięć razy dziennie, jałmużny i postu w czasie ramadanu. Pielgrzymkę powinien odbyć każdy wierny co najmniej raz w życiu. Hadżdż to również pielgrzymka duchowa, która oczyszcza duszę z grzechów i zapewnia jej uczestnikom darowanie win. (pap)

Na zdjęciu: Akcja ratunkowa

Fot. EPA/AHMED YOSRI

Komentarze

Na deptaku,
Na dzien 25/9 cyfra PO-deptanych wzrosla juz do ponad 700 osob ! A co, to Oni nawet chodzic nie PO-trafia...(?) i My mamy PO-niej przyjac "Takich" do Polski ??
2015-09-25 22:58:58
Dla PO-rownania...??
A ilu wg. Naszych Wladz...zostaje "Stratowanych i PO-deptanych" w Pielgrzymkach na Jasna Gore w Polsce ??
2015-09-24 23:56:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny