niedziela, 19 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Papież przekaże 6 mln euro pomocy dla Ukrainy

Papież przekaże 6 mln euro pomocy dla Ukrainy

Papież przekaże 6 mln euro pomocy dla Ukrainy
Data publikacji: 2016-12-27 14:52
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:49
Wywietleń: 952 191033

Papież Franciszek wysyła na Ukrainę pomoc finansową w wysokości 6 milionów euro – ogłosiła Papieska Rada Cor Unum, zajmująca się działalnością dobroczynną. Wyjaśniła, że to pierwsza transza pomocy w związku z kryzysem humanitarnym w tym kraju. Łącznie na pomoc dla Ukrainy zebrano 12 mln euro.

Pierwsza transza, podała rada w komunikacie, przeznaczona jest dla ponad 2 milionów osób różnych religii, wyznań i przynależności etnicznej. Suma ta zostanie przekazana przede wszystkim ludności Doniecka, Ługańska, Zaporoża, Charkowa i Dniepropietrowska.

Przypomina się, że 24 kwietnia 2016 r. z inicjatywy papieża Franciszka w kościołach w Europie odbyła się zbiórka pieniędzy dla dotkniętej przez konflikt ludności Ukrainy. Następnie Watykan utworzył na Ukrainie komitet techniczny do spraw rozdziału pomocy, złożony z przedstawicieli miejscowych diecezji i współpracujący z nuncjuszem apostolskim w Kijowie arcybiskupem Claudio Gugerottim. Na czele komitetu stanął biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło.

W nocie urzędu wysokiego komisarza ONZ ds. praw człowieka podano, że konflikt na Ukrainie spowodował od kwietnia 2014 roku do 1 grudnia 2016 roku śmierć 9758 osób. Rannych zostało ponad 22 tysiące ludzi.

(pap)

Fot. EPA/CLAUDIO PERI

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi