wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Świat > Papież: Obozy dla uchodźców to obozy koncentracyjne

Papież: Obozy dla uchodźców to obozy koncentracyjne

Papież: Obozy dla uchodźców to obozy koncentracyjne
Data publikacji: 2017-04-22 22:36
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:50
Wywietleń: 1391 245817

Papież Franciszek powiedział w sobotę w rzymskiej bazylice świętego Bartłomieja, która jest sanktuarium męczenników XX wieku, że obozy dla uchodźców są "obozami koncentracyjnymi". Papież potępił "zamykanie drzwi" przed migrantami i "okrucieństwo" wobec nich.

W czasie liturgii słowa na Wyspie Tyberyjskiej w Wiecznym Mieście papież przerwał odczytywanie przygotowanego tekstu i improwizując przywołał los uchodźców i mówił o ich cierpieniach. Wspominał, że gdy był w obozie dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos, 30-letni muzułmanin, ojciec trojga dzieci opowiedział mu, że jego żona chrześcijanka została ścięta w jego obecności dlatego, że nie chciała zdjąć i wyrzucić krzyżyka, który miała na szyi. Migranci - stwierdził Franciszek - "są zostawiani wielkodusznym narodom, które muszą dźwigać ten ciężar, bo wydaje się, że porozumienia międzynarodowe są ważniejsze od praw człowieka".

Papież powiedział, że w bazylice tej starożytna historia męczeństwa łączy się z pamięcią o współczesnych męczennikach; „tylu chrześcijanach zabitych przez szaleńcze ideologie minionego wieku” i "mordowanych tylko dlatego, że są uczniami Jezusa".

- Wspomnienie tych heroicznych dawnych i nowych świadków utwierdza nas w świadomości, że Kościół jest Kościołem męczenników - dodał Franciszek.

Podkreślił: „Oni cierpią, oddają życie, a my otrzymujemy błogosławieństwo Boga za ich świadectwo”. Zwrócił uwagę na to, że jest również wielu „ukrytych męczenników”, którzy w życiu codziennym pomagają bliźnim.

Papież mówił, że przyczyną wszystkich prześladowań jest nienawiść szatana do tych, którzy zostali zbawieni przez Jezusa. „On nas nienawidzi i wywołuje prześladowania” - zaznaczył.

- Ileż wspólnot chrześcijańskich jest dzisiaj obiektem prześladowań. Dlaczego? Z powodu nienawiści ducha światowości - powiedział Franciszek.

Następnie zaznaczył: “Ile razy w trudnych momentach historii mówiono: dzisiaj ojczyzna potrzebuje bohaterów".

- Tak samo można zapytać: czego potrzebuje dzisiaj Kościół? Męczenników, świadków, czyli świętych wszystkich dni, tych codziennego życia przeżywanego z konsekwencją, ale także tych, którzy mają odwagę przyjąć łaskę bycia świadkami aż do końca, aż do śmierci - wyjaśnił. - Żywe dziedzictwo męczenników obdarowuje nas dzisiaj pokojem i jednością. Oni uczą nas, że z siłą miłości, z łagodnością można walczyć z despotyzmem, przemocą, wojną i można z cierpliwością osiągnąć pokój.

Na zakończenie modlił się o miłosierdzie dla ludzkości, o odnowę Kościoła, ochronę chrześcijan i pokój na całym świecie.

(pap)

Fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Komentarze

A ile Oni... Nam pomogli ?
A po 2-gie: a ile Oni, Nam jako Polsce i Polakom pomogli... jak bylismy Mordowani i Uciskani przez 70 lat (1945-2015) tak Komunizmu jak i PO-stkomunizmu ??
2017-04-26 00:22:43
Co za porownanie...?
A Gaz tez juz tam doprowadzaja... a jesli tak - to z jakiego Kraju i dlaczego ? Afryka jest okolo 6-8 razy wieksza od Europy i dlaczego ich Bratnie Muslimsko/Muzulmanskie i nie tylko... bardzo bogate Kraje - nie chca ich po-przyjmowac ??
2017-04-26 00:16:37
Arab, to "expert" od klamstwa...
A jaka Papiez ma Gwarancje... ze ten 30-letni Muzulmanin mowil prawde ? Czyli zona Muzulmanskiego/Is-lamisty z krzyzykiem - cos tu nie gra ?? By dostac pozostanie w Europie to sa "chrzescijanami" a jak juz dostana pozostanie - to nagle zapuszczaja brody i dalej sa Is-lamistami ! Podobno Watykan dysponuje tysiacami mieszkan dla dziennikarzy... wiec w czym problem ?? Reasumujac: w Chrzescijanskiej Polsce... Islam nie jest Nam wcale - DO NIESZCZESCIA - potrzebny !!!
2017-04-23 22:28:42
.
Tak to jest, gdy Bóg rozum odbiera.
2017-04-23 17:09:22
do @ Adrian-a
- to słowa wytrychy, pasują do "każdego serca"... Czekam kiedy papież przyjmie pod swój dach jednego "niejedzącego golonkę", mógłby postarać się o towarzystwo dla samotnego "Benia" także... Politycy w sprawie "matek z dzieśmi na ręku" muszą najpierw zapytać się swych "Danusiek" czy pozwolą.
2017-04-23 14:39:30
Adrian
Co to jest nienawiść ducha światowości?
2017-04-23 09:46:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej