wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Państwo Islamskie przyznało się do zamachu w Berlinie

Państwo Islamskie przyznało się do zamachu w Berlinie

Państwo Islamskie przyznało się do zamachu w Berlinie
Data publikacji: 2016-12-20 21:19
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:49
Wywietleń: 2078 188472

Związana z dżihadystami agencja prasowa Amak poinformowała we wtorek (20 grudnia), że organizacja Państwo Islamskie (IS) przyznała się do zamachu w Berlinie, gdzie w poniedziałek ciężarówka wjechała w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym. Zginęło co najmniej 12 osób.

- Żołnierz Państwa Islamskiego przeprowadził operację w Berlinie w odpowiedzi na wezwania do ataków na obywateli krajów międzynarodowej koalicji walczącej z IS - głosi oświadczenie propagandowej agencji.

Po raz pierwszy IS przyznało się do zamachu przeprowadzonego na terytorium Niemiec. Amerykańskie centrum monitoringu działalności dżihadystów w internecie SITE poinformowało na Twitterze, że to trzeci zamach z użyciem samochodu, do którego IS przyznało się za pośrednictwem agencji Amak w minionych miesiącach. Dwa wcześniejsze to zamach w Nicei, kiedy ciężarówka wjechała w tłum świętujący 14 lipca, zabijając ponad 80 osób, oraz przeprowadzony pod koniec listopada atak w kampusie uniwersyteckim w Columbus w Ohio, gdzie pochodzący z Somalii student staranował ludzi samochodem i ranił ich nożem rzeźnickim. 11 osób zostało wówczas rannych.

SITE zwraca też uwagę, że po raz pierwszy IS wzięło na siebie odpowiedzialność za zamach, którego sprawca żyje w chwili publikacji takiego oświadczenia. W lipcu 2016 roku Państwo Islamskie wzięło już na siebie odpowiedzialność za atak z użyciem noża i siekiery, którego dokonał młody Afgańczyk w pociągu w Bawarii. Ranił on wówczas pięć osób. Napastnik został zastrzelony przez policję. Był to pierwszy raz, gdy organizacja ta przyznała się do ataku na terenie Niemiec.

* * *

Zarejestrowana w Polsce ciężarówka wjechała w poniedziałek wieczorem w tłum uczestników jarmarku świątecznego na Breitscheidplatz w Berlinie. Domniemany kierowca - Pakistańczyk - został zatrzymany przez policję dzięki wskazówkom świadka, który twierdził, że śledził sprawcę od momentu opuszczenia przez niego rozbitej szoferki TIR-a. Ostatecznie podejrzanego wypuszczono na wolność z powodu braku dowodów, co oznacza, że sprawca ataku zbiegł. Pod kołami rozpędzonej ciężarówki zginęło 11 osób. Dwunastą ofiarą śmiertelną jest polski kierowca, którego ciało znaleziono w szoferce.

(pap)

Fot. EPA/PAUL ZINKEN 

Komentarze

kierowca
Po pierwsze nienieckie firmy spedycyjne od lat dyskryminują polskie TIR-y i polskich kierowców, nie pozwalając m.in. na postoje na monitorowanych własnych parkingach. Po drugie właściciel firmy zachował się wyjątkowo nieprofesjonalnie, nie zawiadamiając natychmiast berlińskiej policji o braku kontaktu z kierowcą. Po trzecie na wszystkie zamachy IS w Europie kładzie się czarny cień "dobrej ciotki" niejakiej Angeli M., dobrze znanej całemu światu...
2016-12-20 23:09:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi