poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Państwo Islamskie przyznało się do ataku w Londynie

Państwo Islamskie przyznało się do ataku w Londynie

Państwo Islamskie przyznało się do ataku w Londynie
Data publikacji: 2017-03-23 14:05
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:50
Wywietleń: 1173 225906

Terrorystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) przyznała się do przeprowadzenia w środę ataku w Londynie – podała w czwartek (23 marca) propagandowa agencja dżihadystów Amak, powołując się na anonimowe źródła bezpieczeństwa.

Agencja podała, że ataku dokonał "żołnierz Państwa Islamskiego", który przeprowadził atak "w odpowiedzi na apel o uderzanie w kraje koalicji". Chodzi o kraje walczące z Państwem Islamskim w Iraku i Syrii. Agencje odnotowują, że po raz pierwszy IS przyznało się do zamachu na terytorium Wielkiej Brytanii.

Premier Theresa May powiedziała w czwartek, że mężczyzna, który dokonał tego zamachu, urodził się w Wielkiej Brytanii. Policja zna jego tożsamość, ale nazwiska nie ujawniono. Poinformowała, że swego czasu kontrwywiad MI5 prowadził śledztwo w sprawie ekstremistycznych powiązań tego mężczyzny, ale że został on wtedy uznany za "marginalną postać". Nie było żadnych informacji wywiadowczych, dotyczących jego zamiarów, ani planów zamachu. May dodała, że policja uważa, że zamachowiec działał sam i że nie ma powodu, by sądzić, iż planowane są "dalsze ataki w najbliższym czasie".

* * *

W środę po południu napastnik wjechał samochodem w grupę ludzi na Moście Westminsterskim w centrum Londynu, a następnie próbował dostać się na teren pobliskiego parlamentu, raniąc śmiertelnie nożem jednego z policjantów strzegących bramy wjazdowej. Wkrótce potem sprawca został zastrzelony przez interweniujące służby bezpieczeństwa. Poza napastnikiem zginęły trzy osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych. Jak podała May, wśród poszkodowanych jest jedna osoba z Polski.

(pap)

Fot. EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Komentarze

Do PO-nizszego... chcieli brexitu no to maja,
Chlopie, alibo jestes Muzulmaninem lub Ateista i myslisz PO-d Gorke... alibo nie masz najmniejszego PO-jecia - co Brexit ma dla Angli na przyszlosc znaczyc !!
2017-03-24 00:52:39
chcieli brexitu no to mają
.
2017-03-23 16:12:55
EU
Oni by się przyznali do wszystkiego, co godzi w kulturę Zachodu, więc to było do przewidzenia. Europo, co robisz w kierunku obrony swoich rodowitych obywateli??
2017-03-23 14:14:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi