wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Oto nowy kanclerz

Oto nowy kanclerz

Oto nowy kanclerz
Data publikacji: 2016-05-17 21:01
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:48
Wywietleń: 1102 134102

Nowym kanclerzem Austrii został we wtorek Christian Kern z Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe). Przysięgę odebrał od niego prezydent Heinz Fischer. Kern jest 13. szefem rządu w powojennej Austrii.

Wcześniej we wtorek prezydium SPOe zatwierdziło Kerna jako nowego przewodniczącego tej partii i zarazem nowego kanclerza Austrii, akceptując jednocześnie zmiany na obsadzanych przez socjaldemokratów stanowiskach ministerialnych. Formalnie Kern ma zostać wybrany na przewodniczącego SPOe na zjeździe tej partii 25 czerwca.

50-letni Kern był dotąd prezesem austriackich kolei państwowych OeBB. Poprzedni kanclerz Werner Faymann 9 maja niespodziewanie zrezygnował z funkcji przewodniczącego SPOe i szefa rządu, co uzasadnił brakiem jednoznacznego poparcia politycznego we własnym ugrupowaniu.

Faymann kierował rządem ponad siedem lat. Jego dymisja nastąpiła w chwili, gdy Austria coraz dotkliwiej odczuwa wewnętrzne i międzynarodowe skutki kryzysu migracyjnego, bezrobocie osiągnęło rekordowy poziom, a kandydaci SPOe i współtworzącej z nią "wielką koalicję" konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) nie zdołali przejść do drugiej tury wyborów prezydenckich.

Pierwszą turę wygrał kandydat prawicowo-populistycznej Wolnościowej Partii Austrii (FPOe) Norbert Hofer z wyraźnymi prognostykami na zwycięstwo w drugiej. (pap)

Fot. EPA/CHRISTIAN BRUNA

Komentarze

seed
Dlaczego lewicowe media okłamują ludzi i każda partię prawicową nazywają populistyczną? Przecież partie prawicowe walczą z populizmem a lewicowe w 100% są populistyczne. Czy wy myślicie ,że ludzie są idiotami.
2016-05-18 20:31:29
Z... 70 - letniego doswiadczenia w latach 1945-2015 w Polsce,
Tak Komunisci, PO-stkomunisci jaki i Socjalisci...mecza maksymalnie kazda Prywatna Inicjatywe jak najwiekszymi PO-datkami... by samemu takim kosztem utrzymac sie na PO-wierzchi, przetrwac i w koncu "nie zatonac" ! Ale niestety, predzej czy pozniej grozi to w koncu... finansowemu upadkowi kazdego Komunistycznego, PO-stkoumistycznego jak i Socjalistycznego Kraju - na calym Swiecie...! Gdzie o prawie "100-letniej" Komunistyczno-Socjalistycznej Rewolucji Pazdziernikowej za Bugiem... juz nie wspomne !!
2016-05-18 12:46:44
Observer,
Socjalisci do Wladzy... czyli dalszy PO-wolny upadek Austri, a wiec "bardzo male brawa" dla PO-litycznie niezorientowanych Austriakow ...!!
2016-05-18 01:46:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi