wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Świat > Ofiary imigracji

Ofiary imigracji

Ofiary imigracji
Data publikacji: 2016-08-26 18:25
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:49
Wywietleń: 1695 149733

Nowe bardziej ryzykowne praktyki przemytników ludzi i próby docierania do Europy niebezpieczniejszymi szlakami powodują wzrost liczby ofiar śmiertelnych wśród migrantów przeprawiających się przez Morze Śródziemne - wynika z opublikowanej analizy IOM.

Znajdujące się w Berlinie centrum analizy danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) poinformowało, że w pierwszej połowie bieżącego roku 2901 osób zginęło lub zaginęło podczas przeprawy przez Morze Śródziemne. Jest to wzrost o 37 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2015 roku. Najwięcej ofiar - 2484 - zanotowano na tzw. centralnym szlaku śródziemnomorskim z Afryki Północnej do Włoch, którym w pierwszym półroczu obecnego roku przeprawiło się ok. 70 tys. osób. Agencja Associated Press zwraca uwagę, że centralny szlak śródziemnomorski zawsze był najniebezpieczniejszy z powodu czasu trwania przeprawy. Przemytnicy w dalszym ciągu wysyłają nim niesprawne statki przeładowane migrantami.

- Przemytników w ogóle nie interesuje dobro tych, którzy płacą za ich usługi. Na niesprawne statki bierze się coraz więcej ludzi, żeby zwiększyć zyski - powiedział szef berlińskiego centrum Frank Laczko.

W analizie odnotowano, że niektóre nowe szlaki, zwłaszcza ten z Egiptu, są dłuższe i bardziej ryzykowne, a operacje ratunkowe często są prowadzone dalej od lądu. Najwięcej ofiar na centralnym szlaku śródziemnomorskim było w tym roku w maju - 1130. W czerwcu liczba ofiar spadła do 388, w lipcu do 208, a w obecnym miesiącu ofiar było dotychczas 29. Laczko podkreślił, że opublikowana właśnie analiza wskazuje na potrzebę zwiększenia liczby legalnych szlaków, którymi migranci mogą przybywać do Europy, a także na potrzebę nasilenia kampanii informacyjnych, aby potencjalni migranci zdawali sobie sprawę z grożących im niebezpieczeństw.

(pap)

Fot Marek KLASA/archiwum

Komentarze

Europa nie jest gumowa,
Ciekawym wiec jest, kiedy ten Europejsko-Unijny balon peknie i zacznie sie szara rzeczywistosc na jeszcze wieksza skale... ? Jak dlugo jeszcze, za dotychczasowe tragiczne wydarzenia we Francji, Belgi i innych Krajach Europejskich... nie beda pociagnieci do odpowiedzialnosci Unijni Politycy ??
2016-08-27 23:05:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej