niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Świat > Nord Stream 2 zostanie urzeczywistniony

Nord Stream 2 zostanie urzeczywistniony

Nord Stream 2 zostanie urzeczywistniony
Data publikacji: 2016-12-06 09:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:49
Wywietleń: 77 182419

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że gazociąg Nord Stream 2 zostanie urzeczywistniony. Putin oznajmił, że mimo sprzeciwu Polski żaden z uczestników nie wycofał się z projektu.

Gospodarz Kremla mówił o tym w Czelabińsku, na spotkaniu z robotnikami tamtejszych zakładów metalurgicznych, wyspecjalizowanych w produkcji rur. Nazwał również "głupim" i "bezpodstawnym" twierdzenie, że zagraniczni nabywcy rosyjskiego gazu popadają w zależność od Rosji.

- Nie zważając na to, że pojawiły się komplikacje polegające na tym, iż Polska nie udzieliła odpowiedniego zezwolenia, wszyscy uczestnicy trwają przy projekcie, przede wszystkim zagraniczni - firmy niemieckie, austriackie. Wszyscy chcą pracować. Nie mam większych wątpliwości, że projekt ten zostanie urzeczywistniony - powiedział Putin, którego cytuje agencja TASS. Zaznaczył, że rosyjski Gazprom dostarcza obecnie rekordowe ilości gazu do Europy.

- Jesteśmy w stanie zaspokoić i siebie, i nawet rosnące potrzeby gospodarki rosyjskiej oraz naszych kontrahentów. Dziś przecież, o czym mało kto wie, o tym się publicznie nie mówi, Gazprom dostarcza do Europy tyle gazu, ile ani Rosja, ani Związek Radziecki nigdy nie dostarczały - wskazał rosyjski prezydent.

Eksport gazu do Europy odbywa się od dziesięcioleci i "w istocie nie było ani jednego przypadku, byśmy zerwali dostawy" - podkreślił Putin dodając, że wystąpiły tylko przerwy w latach 2008 i 2009 z winy "państwa tranzytowego" - czyli Ukrainy.

Przywódca Rosji podjął też zdecydowaną polemikę z poglądem, iż odbiorcy rosyjskiego gazu popadają w polityczną zależność od Moskwy.

- Jeśli nasz nabywca popada w zależność od dostawcy, to my także popadamy w zależność od nabywcy - powiedział.

Wyraził opinię, że szereg państw tranzytowych przeciwnych jest nowemu gazociągowi po dnie Bałtyku, gdyż nie chce utracić korzyści z opłat za tranzyt. Jednak zdaniem Putina "w ostatecznym rachunku opłaty za tranzyt obciążają nabywcę, cenę końcową".

Nord Stream 2 to gazociąg z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Ma być ułożony wzdłuż eksploatowanej od listopada 2011 roku magistrali Nord Stream. (pap)

Komentarze

Przezorny Zawsze Ubezpieczony,
A co poszczegolne Kraje beda mialy zamiar zrobic... jak tamte "krany i kurki" zostana pewnego pieknego dnia - na dobre zamnkiete... lub tylko przejsciowo... w celu PO-dniesienia Ceny - za przesylany gaz ??
2016-12-07 12:30:34
Jan
Widać jak na dłoni, jak wielka polityka i wielki handel przelatuje nam "koło nosa". Cóż, w ramach zemsty możemy jedynie burzyć stare pomniki i tyle.
2016-12-06 19:53:59
Putin może być spokojny
Teraz rządzi PIS i Kaczyński na pewno cofniefnie ten sprzeciw
2016-12-06 12:03:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi