sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Świat > Nie żyje przywódca talibów (aktl.)

Nie żyje przywódca talibów (aktl.)

Nie żyje przywódca talibów (aktl.)
Data publikacji: 2015-07-30 00:50
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:37
Wywietleń: 685 6476

Afgańscy talibowie potwierdzili śmierć swego lidera mułły Omara i wyłonili nowego przywódcę, którym został mułła Achtar Mohammed Mansur - poinformowali w czwartek dwaj talibscy dowódcy.

- Szura (siedmioosobowa rada najwyższa), która zebrała się pod Kwetą (na zachodzie Pakistanu), jednogłośnie wybrała mułłę Mansura na nowego emira talibów - powiedział jeden z dowódców. Na nowego zastępcę szefa talibów wybrano Siradżuddina Hakkaniego.

Stało się to dzień po tym jak oficjalnie potwierdzono, że dotychczasowy lider talibów, mułła Mohammed Omar od dwóch lat nie żyje. W ciągu ostatnich kilkunastu lat jego śmierć ogłaszano kilkakrotnie. Jednak Biały Dom oświadczył, że doniesienia o zgonie Omara uważa za wiarygodne i są one obecnie badane przez amerykański wywiad. (pap)

 

***

Wcześniejsza informacja

Rzecznik afgańskiej agencji wywiadu Abdul Hasib Sediki powiedział wczoraj, że potwierdza oficjalnie iż przywódca afgańskich talibów mułła Mohammed Omar nie żyje od ponad dwóch lat. Zmarł w pakistańskim szpitalu w kwietniu 2013 r.

Nie jest jasne dlaczego wiadomość o jego śmierci pojawia się dopiero teraz, na dwa dni przed drugą turą rokowań przedstawicieli władz Afganistanu z talibami. Portal BBC News przypominał, że w przeszłości pojawiały się informacje o śmierci Omara, lecz tym razem doniesienie to po raz pierwszy zostało potwierdzone przez wysokiej rangi źródła we władzach Afganistanu.

Mułła Omar ukrywał się od czasu kierowanej przez USA interwencji w Afganistanie w 2001 r. Uciekł wówczas przed Amerykanami do Pakistanu. W minionych latach talibowie publikowali oświadczenia, które - jak podawano - wystosował ich przywódca. Za jego głowę Amerykanie wyznaczyli 10 mln dolarów nagrody. (pap)

 

Na zdjęciu: mułła Mohammed Omar

Fot. EPA

Komentarze

Pytanie...?
A dlaczego uciekl do Pakistanu...jak rzekomo czul sie - taki niewinny ??
2015-07-30 10:20:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi