poniedziałek, 18 grudnia 2017.
Strona główna > Świat > Nie żyje przywódca talibów (aktl.)

Nie żyje przywódca talibów (aktl.)

Nie żyje przywódca talibów (aktl.)
Data publikacji: 2015-07-30 00:50
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:37
Wywietleń: 705 6476

Afgańscy talibowie potwierdzili śmierć swego lidera mułły Omara i wyłonili nowego przywódcę, którym został mułła Achtar Mohammed Mansur - poinformowali w czwartek dwaj talibscy dowódcy.

- Szura (siedmioosobowa rada najwyższa), która zebrała się pod Kwetą (na zachodzie Pakistanu), jednogłośnie wybrała mułłę Mansura na nowego emira talibów - powiedział jeden z dowódców. Na nowego zastępcę szefa talibów wybrano Siradżuddina Hakkaniego.

Stało się to dzień po tym jak oficjalnie potwierdzono, że dotychczasowy lider talibów, mułła Mohammed Omar od dwóch lat nie żyje. W ciągu ostatnich kilkunastu lat jego śmierć ogłaszano kilkakrotnie. Jednak Biały Dom oświadczył, że doniesienia o zgonie Omara uważa za wiarygodne i są one obecnie badane przez amerykański wywiad. (pap)

 

***

Wcześniejsza informacja

Rzecznik afgańskiej agencji wywiadu Abdul Hasib Sediki powiedział wczoraj, że potwierdza oficjalnie iż przywódca afgańskich talibów mułła Mohammed Omar nie żyje od ponad dwóch lat. Zmarł w pakistańskim szpitalu w kwietniu 2013 r.

Nie jest jasne dlaczego wiadomość o jego śmierci pojawia się dopiero teraz, na dwa dni przed drugą turą rokowań przedstawicieli władz Afganistanu z talibami. Portal BBC News przypominał, że w przeszłości pojawiały się informacje o śmierci Omara, lecz tym razem doniesienie to po raz pierwszy zostało potwierdzone przez wysokiej rangi źródła we władzach Afganistanu.

Mułła Omar ukrywał się od czasu kierowanej przez USA interwencji w Afganistanie w 2001 r. Uciekł wówczas przed Amerykanami do Pakistanu. W minionych latach talibowie publikowali oświadczenia, które - jak podawano - wystosował ich przywódca. Za jego głowę Amerykanie wyznaczyli 10 mln dolarów nagrody. (pap)

 

Na zdjęciu: mułła Mohammed Omar

Fot. EPA

Komentarze

Pytanie...?
A dlaczego uciekl do Pakistanu...jak rzekomo czul sie - taki niewinny ??
2015-07-30 10:20:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Ostatni dzień jarmarku
Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Poprzedni Następny

Nekrologi