piątek, 19 stycznia 2018.
Strona główna > Świat > Napastnik z Luwru postrzelony przez żołnierza

Napastnik z Luwru postrzelony przez żołnierza

Napastnik z Luwru postrzelony przez żołnierza
Data publikacji: 2017-02-03 13:03
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:50
Wywietleń: 1101 210741

Mężczyzna, który krzyczał "Allahu Akbar", zaatakował w piątek maczetą lub nożem patrol wojskowy w pobliżu paryskiego Luwru. Napastnik został ciężko postrzelony przez żołnierza. Atak miał charakter terrorystyczny - oświadczył premier Francji Bernard Cazeneuve.

Prefekt policji Paryża Michel Cadot poinformował, że zaatakowany żołnierz odniósł lekkie obrażenia, natomiast napastnik został poważnie ranny w brzuch. "Po sprawdzeniu zawartości jego dwóch bagaży, ustaliliśmy, że nie było tam ładunków wybuchowych" - powiedział Cadot.

Według niego napastnik, uzbrojony w przynajmniej jedną maczetę, około godz. 10 ruszył w kierunku czteroosobowego patrolu w pobliżu Luwru. Mężczyzna wykrzykiwał groźby i krzyczał "Allahu akbar". Żołnierz oddał do niego pięć strzałów.

Jak poinformowała policja, żołnierz, który został lekko ranny w czasie incydentu, to nie wojskowy, który otworzył ogień do napastnika. Mężczyzna zaatakował, kiedy nie pozwolono mu wejść z bagażem do kompleksu handlowego pod Luwrem.

Premier Cazeneuve, przebywający z wizytą w Normandii, oświadczył, że do napaści doszło "najwyraźniej" w ramach usiłowania "ataku o charakterze terrorystycznym". "Trzeba być ostrożnym, ale mam taką informację" - dodał, wskazując na "kontekst zagrożenia, które pozostaje skrajnie wysokie".

Prokuratura antyterrorystyczna Paryża otworzyła śledztwo w sprawie incydentu.

Rzecznik MSW Pierre-Henry Brandet poinformował, że tożsamość i narodowość napastnika pozostają nieznane. Dodał, że zatrzymano także drugą osobę, ale nie jest jasne, czy jest ona powiązana z atakiem.

Goście, którzy przebywali w tym czasie w muzeum, zostali skierowani do jego zabezpieczonej części. Okolice muzeum zostały odgrodzone przez policjantów w kamizelkach kuloodpornych. Krótko po południu poinformowano, że personel wrócił już do podziemnego centrum handlowego, a blokady zniesiono.

W grudniu 2016 roku Zgromadzenie Narodowe, izba niższa francuskiego parlamentu, zaaprobowało przedłużenie stanu wyjątkowego we Francji do 15 lipca 2017 roku, z uwagi na wiosenne wybory prezydenckie i parlamentarne. Socjalistyczny rząd wprowadził stan wyjątkowy po zamachach terrorystycznych z 15 listopada 2015 roku w Paryżu, w których zginęło 130 osób. Po raz kolejny przedłużono go w lipcu do stycznia 2017 r. (PAP)

Fot. EPA/YOAN VALAT

Komentarze

Bartek
Dobrze strzelal, gdyby to byla Polsla mielibysmy ze trzy trupy, a Arab by zbiegl... Ale i tak najszybciej dzialaj w Izraelu, cos nie pasi i kulke masz na bank. Moze nasi powinni cwiczyc strzelanie czesciej niz raz w roku dwa magaznyki...
2017-02-04 00:22:10
Brawo Wladze Bezpieczenstwa... i tak trzymac,
Kolejny "Postrzelony Fanatyk"... zostal sam postrzelony !!
2017-02-03 23:48:32
Propozycja...
A tak przy okazji... a moze trzeba zmienic nazwe miejscowosci Police, na nie co inna.... by Szczecinscy Turysci w razie potrzeby... nie jezdzili az do Polic w poszukiwaniu Komisariatu Policji ?? I na samochodach Policji, Strazy Pozarnej i Pogotowia Ratunkowego, powinien byc podany Unijny nr. telefonu Centrali SOS - czyli 112 !!!
2017-02-03 22:32:35
aa
Profilaktycznie można wyeliminować ze społeczeństwa wszystkie osobniki wykrzykujące takie hasła.
2017-02-03 15:06:39

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Bicie rekordu w spinningu rowerowym
Światełko do nieba 2018
Wielkie granie na Łasztowni
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy