niedziela, 19 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Najdłużej panująca

Najdłużej panująca

Najdłużej panująca
Data publikacji: 2015-09-09 17:03
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:37
Wywietleń: 1141 19410

W środę 9 września Elżbieta II stała się najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Tym samym pobiła rekord ustanowiony przez swoją praprababkę Królową Wiktorię, która rządziła krajem przez 63 lata i 217 dni.

Elżbieta II żyje i panuje dłużej niż wielu jej poprzedników. Współpracowała z trzynastoma brytyjskimi premierami, poczynając od Winstona Churchilla, a kończąc na obecnym premierze Davidzie Cameronie. Przez ponad 60 lat była świadkiem licznych wydarzeń kształtujących historię Wielkiej Brytanii, od II wojny światowej po ataki terrorystyczne w Londynie, do których doszło 7 lipca 2005 roku.

- Trzeba być w odpowiednim wieku, aby pamiętać czasy, kiedy to nie ona była królową - powiedział królewski historyk i komentator Hugo Vickers.

Elżbieta II należy do ostatniego pokolenia brytyjskiej rodziny królewskiej, które nie uczęszczało do szkoły, tylko pobierało nauki w domu. Jest jednocześnie pierwszą królową w historii Zjednoczonego Królestwa, która wysłała maila i opublikowała wiadomość na Twitterze. Mimo podeszłego wieku nadal podróżuje i występuje publicznie.

Podczas gdy królowa jest rozpoznawalna i cieszy się popularnością wśród poddanych, jej osobowość i poglądy pozostają dla większości tajemnicą. Będąc monarchą konstytucyjnym, musi stronić od komentowania wydarzeń politycznych. Zdarzało jej się jednak odstąpić od tej reguły np. na kilka dni przed referendum niepodległościowe w Szkocji w 2014 roku, kiedy to wyraziła nadzieję, że głosujący będą "bardzo ostrożnie myśleć o przyszłości".

Jak podały władze pałacu Buckingham, 89-letnia królowa nie zamierza specjalnie świętować swojego rekordu. Dziś wraz z księciem Filipem tworzyła nowe połączenie kolejowe w Szkocji i to było jej jedyne tego dnia publiczne wystąpienie.

***

Elżbieta II wstąpiła na tron po śmierci swojego ojca, króla Jerzego VI. Została koronowana 2 czerwca 1953 roku. Miała wtedy 25 lat. Rządzi Wielką Brytanią w sposób bezkonfliktowy, unikając kontrowersji, poza zarzucaną jej nazbyt chłodną reakcją na śmierć byłej synowej księżnej Diany w sierpniu 1997 roku. Wbrew temu co nakazuje królewski protokół, nie ogłosiła żałoby po jej śmierci. Poddani zdołali jej to jednak wybaczyć i wciąż cieszy się ona wśród nich dużym szacunkiem. W 2012 roku podczas obchodów diamentowego jubileuszu, czyli 60-lecia panowania Elżbiety, miliony Brytyjczyków maszerowało ulicami Londynu, śpiewając "Boże, chroń Królową". W środę Brytyjczycy także oddali jej hołd. (pap)

 

Fot. Wikipedia/Joel Rouse

 

 

Komentarze

GB,
Mowiac krotko jest pod dobra opieka i dlatego trzyma sie ! !
2015-09-09 21:35:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi