piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Nabożeństwo Męki Pańskiej pod przewodnictwem papieża

Nabożeństwo Męki Pańskiej pod przewodnictwem papieża

Nabożeństwo Męki Pańskiej pod przewodnictwem papieża
Data publikacji: 2017-04-14 20:06
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:50
Wywietleń: 832 239781

Papież Franciszek przewodniczył w Wielki Piątek w Watykanie nabożeństwu Męki Pańskiej. W homilii kaznodzieja Domu Papieskiego o. Raniero Cantalamessa mówił o zalewie informacji o śmierci i przypomniał ofiary ataku chemicznego w Syrii i zamachów w Egipcie.

Przez kilka pierwszych minut nabożeństwa Franciszek leżał na ziemi przed głównym ołtarzem bazyliki Świętego Piotra. 

Ojciec Cantalamessa powiedział w kazaniu, że opowieść o Męce Jezusa to opis straszliwej śmierci. Zauważył, że obecnie niemal codziennie napływają informacje o kolejnych zabitych i aktach przemocy. 

"Także w ostatnich dniach słyszeliśmy o cywilach i dzieciach syryjskich zabitych przez broń chemiczną, jak i o 38 Koptach zamordowanych w Egipcie w Niedzielę Palmową. Wiadomości te następują po sobie z taką prędkością, że każdego wieczora zapomina się o tych z poprzedniego dnia" - mówił kaznodzieja. 

Krzyż - wskazał - jest "definitywnym i nieodwracalnym +nie+ Boga wobec przemocy, niesprawiedliwości, nienawiści, kłamstwa, wszystkiego, co nazywamy złem, i jednocześnie równie nieodwracalnym +tak+ dla miłości, prawdy, dobra". 

Włoski zakonnik przywoływał tezy zmarłego niedawno socjologa i filozofa Zygmunta Baumana na temat płynnej nowoczesności, w której brak trwałego oparcia, "niepodlegających dyskusji wartości", "skały na morzu, której można się złapać". "Wszystko jest płynne", nawet różnice płci - dodał kaznodzieja.

 Ojciec Cantalamessa ocenił, że nie jest prawdą to, co napisał Jean-Paul Sartre - że "tam, gdzie rodzi się Bóg, umiera człowiek". "Prawdą jest coś przeciwnego: tam, gdzie umiera Bóg, umiera człowiek" - oświadczył. 

"Jest nadzieja, także dla takiego płynnego społeczeństwa jak nasze. Jest nadzieja, bo nad nim jest krzyż Chrystusa" - podkreślał kaznodzieja.

 O godzinie 21.15 w Koloseum rozpocznie się Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża. (pap)

Fot. PAP/EPA

Komentarze

Nim zaczniemy "bujac sie" w Oblokach...
A kiedy Papiez odprawi rowniez minimum 12 Nabozenstw w roku, za zwyklych Ludzi niskie pensje i dzisiejsze Meki...... juz tu na Ziemi ???
2017-04-15 00:07:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny