środa, 22 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Miliardy za mistrale

Miliardy za mistrale

Miliardy za mistrale
Data publikacji: 2015-08-03 15:16
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:37
Wywietleń: 717 7579

Francja zwróci Rosji prawie 1,2 mld euro za niedostarczone okręty desantowe Mistral - podał dziennik "Kommiersant" powołując się na źródła. Według gazety prezydenci obu krajów mogą w przyszłym tygodniu oficjalnie poinformować o anulowaniu transakcji.

Pierwszy Mistral miał zostać dostarczony Rosji w połowie listopada 2014 r. w ramach kontraktu o wartości 1,2 mld euro podpisanego w czerwcu 2011 roku między Rosją a francuskim koncernem zbrojeniowym DCNS. Na początku września 2014 r. pod silnym naciskiem ze strony USA i innych sojuszników z NATO prezydent Francois Hollande uzależnił dostawę okrętów do Rosji od uregulowania kryzysu na wschodniej Ukrainie.

Źródła podały, że rozwiązanie kontraktu uzgodnili: wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin i francuski sekretarz generalny ds. obrony i bezpieczeństwa narodowego Francji Louis Gautier. Roszczenie Rosji obejmowało nie tylko same koszty budowy okrętów, ale także koszty szkolenia dwóch 400-osobowych załóg, tworzenia infrastruktury brzegowej i budowy śmigłowców pokładowych Ka-52K specjalnie dla okrętów klasy Mistral. Łącznie było to 1,163 mld euro. Francja była gotowa zwrócić 785 mln euro. 

Ta pierwsza suma - powiedziały źródła dziennika - będzie zwrócona w całości. (pap)

 

Fot. Paulina Sikora (arch.)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny