poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Mężczyzna podobny do Hitlera aresztowany

Mężczyzna podobny do Hitlera aresztowany

Mężczyzna podobny do Hitlera aresztowany
Data publikacji: 2017-02-15 16:17
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:50
Wywietleń: 1283 215110

Mężczyzna, który, stylizując się na Hitlera poprzez charakterystyczny wąsik, przedziałek na boku i ubiór, pokazywał się w Braunau am Inn, rodzinnym mieście przywódcy III Rzeszy, został aresztowany za gloryfikację nazizmu – podały lokalne władze.

– Mężczyznę aresztowano w niewielkim mieście w Niemczech przy granicy austriacko-niemieckiej, dokąd udał się w związku z prowadzonymi przez policję w Austrii poszukiwaniami jego osoby – powiedział BBC rzecznik miejscowej policji, David Furtner.

25-latek przedstawiał się jako "Harald Hitler" i z lubością paradował po centrum Braunau am Inn, fotografując się m.in. przed domem, gdzie przywódca III Rzeszy przyszedł na świat. Oprócz charakterystycznego uczesania i wąsika, mężczyzna nosił mundur mogący pochodzić z czasów nazistowskich. Ostatni raz był widziany w Braunau am Inn w lokalnej księgarni, gdzie przeglądał pozycje poświęcone drugiej wojnie światowej. W ocenie policji zachowanie mężczyzny wskazuje, że nie chodziło mu ani o żart, ani też artystyczny performance.

– Młody człowiek świetnie zdawał sobie sprawę z tego, co robi – podkreślił rzecznik policji. Także dodał, że zatrzymany w poniedziałek (13 lutego) sobowtór Hitlera co najmniej jednokrotnie pojawił się na ulicach Wiednia i Grazu.

Fotografie przedstawiające osobnika stylizującego się na Hitlera zostały opublikowane na portalu informacyjnym Heute.at, wywołując poruszenie opinii publicznej, ponieważ w Austrii wszelkie próby gloryfikacji nazizmu są karalne.

* * * 

Adolf Hitler urodził się w Braunau am Inn 20 kwietnia 1889 roku. O trzypiętrowy dom, w którym przyszedł na świat przyszły przywódca III Rzeszy i jeden z największych zbrodniarzy wojennych XX wieku, toczy się spór prawny. W latach 30. i 40. był on wielką atrakcją turystyczną przyciągającą wielu turystów. Od 1944 r. budynek był niedostępny. W listopadzie zeszłego roku poinformowano o planach wyburzenia tego domu. W grudniu rząd austriacki wywłaszczył budynek, wypłacając finansową rekompensatę jego właścicielce, aby dom nie stał się celem pielgrzymek neonazistów. Miejsce to przeznaczono na siedzibę organizacji charytatywnej. Właścicielka zaskarżyła decyzję o wywłaszczeniu do sądu. 

(pap)

Komentarze

PO "rozum" do glowy,
Hmm.., jednym odbiera a drugim dodaje !!
2017-02-15 22:44:27
Oj
Bóg ludziom rozum odbiera.
2017-02-15 18:39:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi