wtorek, 24 października 2017.
Strona główna > Świat > Merkel krytykuje protekcjonizm Trumpa

Merkel krytykuje protekcjonizm Trumpa

Merkel krytykuje protekcjonizm Trumpa
Data publikacji: 2017-06-29 18:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-03 09:32
Wywietleń: 485 272919

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zarzuciła w Bundestagu w czwartek, na tydzień przed szczytem G20 w Hamburgu, prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi izolacjonizm i protekcjonizm. Ostrej krytyki nie szczędzili Trumpowi także przedstawiciele innych partii.

- Kto uważa, że problemy tego świata dadzą się rozwiązać za pomocą izolacjonizmu i protekcjonizmu, ten popełnia ogromny błąd - powiedziała Merkel w czwartek w parlamencie.

- Poszczególne kraje reagują na problemy nasilającymi się wezwaniami do izolowania się i wprowadzania ograniczeń w handlu. Jestem przekonana, że protekcjonizm nie jest wyjściem, gdyż szkodzi wszystkim - mówiła Merkel.

Podkreśliła, że jej celem jest wysłanie przez G20 mocnego sygnału za wolnymi rynkami i przeciwko izolowaniu się oraz za wielonarodowym systemem handlu.

- Tylko wspólnie uda się nam znaleźć właściwe odpowiedzi na centralne pytania naszych czasów - powiedziała szefowa niemieckiego rządu. - Tylko wspólnie, a nie działając na szczeblu narodowym, możemy coś osiągnąć - dodała.

Merkel podkreśliła, że wielkie wyzwania, takie jak ocieplenie klimatu, zagrożenie terroryzmem czy kryzys migracyjny trzeba rozwiązywać wspólnie.

Wśród problemów dzielących Niemcy i inne kraje od USA Merkel wymieniła walkę z ociepleniem klimatu. - W tej kwestii dysonans jest widoczny i byłoby nie fair, gdybyśmy chcieli to zaklajstrować. Ja w każdym razie nie mam takiego zamiaru - powiedziała kanclerz.

Trump zapowiedział, że USA wycofają się z zawartego w 2015 roku w Paryżu porozumienia klimatycznego. Umowa zakłada działania na rzecz ograniczenia wzrostu średniej temperatury na świecie do poziomu niższego niż 2 stopnie, a jeśli to możliwe do 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną.

Szef klubu parlamentarnego SPD Thomas Oppermann wezwał podczas dyskusji nad oświadczeniem Merkel do izolowania Trumpa. W sprawach dotyczących ochrony klimatu Merkel musi stworzyć w Hamburgu "sojusz 19 do 1" przeciwko prezydentowi USA - powiedział polityk SPD. Oppermann zarzucił Trumpowi chęć podzielenia Zachodu i osłabienie międzynarodowych traktatów i instytucji. Zapowiedź wycofania się Ameryki z porozumienia paryskiego nazwał "cezurą dla wspólnoty międzynarodowej w życiowej kwestii".

- Jest pani w trudnej sytuacji, negocjując z (prezydentami Turcji, Rosji i USA) Erdoganem, Putinem i Trumpem, którzy uprawiają nacjonalistyczną i antyekologiczną politykę - mówił szef klubu parlamentarnego Zielonych Anton Hofreiter. - Zapowiadając rezygnację z porozumienie paryskiego Trump popełnił przestępstwo wobec wszystkich ludzi na naszej planecie - powiedział poseł Zielonych. 

Szczyt G20 odbędzie się 7 i 8 lipca w Hamburgu.

(pap)

Fot. EPA/Carsten Koall

Komentarze

Churchill miał rację
Winston Churchill, już w 1919 roku sugerował, że profilaktycznie Niemcy powinno się bombardować co 50 lat bez podania przyczyny.
2017-07-03 09:02:40
Specnaz wylądował
Grupę rosyjskich komandosów widziano w Lesie Arkońskim jak zakopywali spadochrony i z pepeszkami, nartami w papachach i walonkach przemykali w kierunku monopolowego po "żelazne zapasy gwardzistów".
2017-06-30 17:18:16
Agresja rosyjska w Polsce już trwa
Wystarczy spojrzeć kogo mamy obecnie u władzy
2017-06-30 11:52:30
Jarun
Winston Churchill powiedział: "Niemców ma się albo pod butem, albo na gardle." Wojska amerykańskie w Polsce szybciej obronią nas od niemieckiej agresji, niż od rosyjskiej.
2017-06-30 11:10:11
aj waj
Ta NRD-owska komsomołka niech się lepiej zajmie swoim kapciowym herr Tuskiem a nie prezydentem USA! To za wysokie progi na twoje nogi niemro!
2017-06-30 08:49:12
,
Najsmaczniejsze makrele są w puszce.
2017-06-29 19:58:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi